ՀՌԱՀ-ը չի սահմանափակում, տեղափոխում է 24:00-ից հետո
Օրերս Հեռուստատեսության և ռադիոյի ազգային հանձնաժողովը (ՀՌԱՀ) սահմանել է «Հեռուստատեսության և Ռադիոյի մասին» ՀՀ օրենքի 24-րդ հոդվածի` էրոտիկ բնույթի հեռուստահաղորդումների, սարսափ և բռնություն պարունակող ֆիլմերի, ինչպես նաև` անչափահասների առողջության, մտավոր և ֆիզիկական զարգացվածություն, դաստիարակության վրա հնարավոր բացասական ազդեցություն ունեցող հեռուստահաղորդումների` բացառությամբ կոդավորված հետուստահաղորդումների, չափորոշիչները: Նշենք, որ օրենքի համաձայն նմանօրինակ հաղորդումները կարող են եթեր հեռարձակվել 24:00-ից մինչև 06:00-ն, իսկ չափորիչները սահմանում է ՀՌԱՀ-ը:
«ՀՀ օրենքով յուրաքանչյուր ոք ազատ է կատարելու այն, ինչ արգելված չէ օրենքով, եթե մտցվում է սահմանափակում, ապա պետք է օրենքով արգելվի ու սահմանափակվի, ձևական կողմը շատ կարևոր է»,- այս առիթով ծավալված բանավեճի ընթացքում հայտնեց Աշոտ Բլեյանը, ով համոզված է, որ «սա հերթական ձևական փոփոխությունն է, որը լրացուցիչ սահմանափակումներ է առաջացնելու»:
Ի պատասխան Ա. Բլեյանի պնդումների` ասուլիսին ներկա ՀՌԱՀ փոխնախագահ, Մնջախաղի պետական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Ժիրայր Դադասյանն ընդգծեց, որ հանձնաժողովը «չափորոշիչները սահմանելու ընթացքում ոչինչ չի սահմանափակել»:
«Հանձնաժողովը գնացել է այն ճանապարհով, թե ինչ է կարելի ցուցադրել 12:00-ից 6-ը. որևէ բան որևէ մեկին չի արգելվում, այլ ասվում է, որ այն նյութերը, որոնք կարող են ազդել անչափահասի դաստիարակության, հոգևոր զարգացման պրոցեսին, տեղափոխեք 12-ից հետո»,- մանրամասնեց Ժ. Դադասյանը:
Ժ. Դադասյանի տեղեկացմամբ` ցանկացած հեռուստաընկերություն, ըստ օրենքի, ՀՌԱՀ սահմանած չափորոշիչները խախտելու դեպքում նախ կստանա գրավոր զգուշացում: Նշենք, որ հեռուստաընկերությունը գրավոր զգուշացում կստանա նաև երկրորդ անգամ խախտում կատարելու դեպքում, իսկ երրորդի դեպքում` պարզապես կզրկվի եթեր հեռարձակելու լիցենզիայից: Հանձնաժողովի փոխնախագահը հավաստիացնում է, որ հանձնաժողովը հետամուտ է լինելու չափորոշիչների կատարմանը:

Насилие и ужасы армянское ТВ будет транслировать после 24:00
Национальная комиссия телевидения и радио Армении разработала определенные стандарты, которыми должны руководствоваться армянские телекомпании при подготовке передач и фильмов.
Отметим, что согласно новым стандартам Национальной комиссии телевидения и радио из дневной сетки передач будут исключены фильмы и программы эротического характера, со сценами насилия и ужасов, которые могут нанести ущерб здоровью, умственному и физическому развитию несовершеннолетних, оказать негативное воздействие на их воспитание.
«По закону Армении, каждый свободен делать то, что не запрещается законом, если вносится ограничение, то это необходимо запретить и ограничить по закону, формальная сторона очень важна», - в ходе дискуссии на эту тему заявил Ашот Блеян. Он выразил уверенность, что это «очередное формальное изменение, которое создаст дополнительные ограничения».
В ответ на утверждения А.Блеяна, заместитель председателя НКТР, художественный руководитель Ереванского театра пантомимы Жирайр Дадасян подчеркнул, что «комиссия в ходе установления критериев не ввела каких-либо ограничений».
«Комиссия установила, что можно показывать с 24:00 до 6 часов утра, никому ничего не запрещается, просто говорится, что те материалы, которые могут оказать влияние на воспитание несовершеннолетних, процесс их духовного развития, должны показываться после 24:00», - уточнил Ж.Дадасян.
Согласно Ж.Дадасяну, каждая телекомпания, в случае нарушения установленных Национальной комиссии телевидения и радио Армении стандартов, прежде всего, получит в соответствии с законом письменное предупреждение. Отметим, что телекомпания получит письменное предупреждение и в случае второго нарушения, а при третьем нарушении будет лишена эфира.