Շվեդիայի խորհրդարանը ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը
Շվեդիայի խորհրդարանը մարտի 11-ին ընդունեց բանաձև, որտեղ 1915 թ-ին Օսմանյան կայսրությունում հայերի ջարդերը որակված են որպես ցեղասպանություն: Ընդունված բանաձևում, որը հավանության է արժանացել 131 կողմ և 130 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ, նշված է նաև ասորիների և պոնտացի հույների զանգվածային ջարդերի մասին: Այս մասին հայտնում է «Նուվել դ'Արմենի»-ն:
Շվեդիայի խորհրդարանում 2008 թվականի հոկտեմբերի 2-ից շրջանառվող` Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ բանաձևի նախաձեռնողներն են այդ երկրի Սոցիալ-դեմոկրատական, Քրիստոնյա-դեմոկրատական, Կանաչների, Ձախերի և Ժողովրդի կուսակցությունները:
Հիշեցնենք, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձև է ընդունվել նաև մարտի 4-ին` ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի կողմից: Բանաձևն ընդունվել է կրկին մեկ ձայն տարբերությամբ:

Парламент Швеции принял резолюцию по Геноциду армян
Парламент Швеции накануне принял резолюцию, где осуществленные в 1915 году в Османской Турции массовые убийства и депортация армян характеризуются как геноцид. В документе отмечается также факт геноцида ассирийцев и понтийских греков в Османской Турции.
Как сообщает издание “Нувель д’Армени”, законопроект, введенный в парламент Швеции 2 октября 2008 года, принят с разницей в один голос - 131  “за” и 130 “против”.
Инициаторами резолюции выступили Социал-демократическая, Христиано-демократическая партии Швеции, а также партии Зеленых, Левых и Народа.