Լրանում է Մարաղայի ողբերգության 18-րդ տարելիցը
Այսօր լրանում է Մարաղայի ողբերգության 18-րդ տարելիցը: Մարաղայի ողբերգությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի հայերի հանդեպ ադրբեջանցիների պարբերաբար իրագործած ցեղասպան գործողությունների և էթնիկ զտումների համակարգված, հետևողական շղթայի հերթական մի օղակն էր: Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ ուղեկցվել է մարդկության տրամաբանությունից ու պատկերացումներից դուրս դաժանություններով: Սակայն նույնիսկ նման սև ֆոնին առանձնանում է Մարաղայի ողբերգությունը:
Մարաղան Լեռնային Ղարաբաղի ամենամեծ բնակավայրերից էր: Էր, որովհետև 1992թ. ապրիլի 10-ին ադրբեջանցի օմոնականները ներխուժելով ավերել ու հրկիզել են գյուղը, ողջակիզել ու անմարդկային դաժանություններով տանջամահ արել խաղաղ բնակիչներին, մի մասին էլ գերեվարել ու տարել անհայտ ուղղությամբ: Ում հաջողվել է փրկվել, ապաստանել են անտառներում և, հեռանալով, ցրվել աշխարհով մեկ: Իսկ Մարաղան շարունակում է մնալ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ:
http://www.armenians.com/genocide/Maraga/index.html
http://maragha.nk.am/photos/1992/3.jpg
http://maragha.nk.am/photos/1992/2.jpg
Մարաղան Գանձակ–Ստեփանակերտ ավտոմայրուղու վրա Լեռնային Ղարաբաղի դարպասն էր: Մարաղացիները ավանդապահ, ինչպես ամեն մի հայ` հյուրասեր, բնություն սիրող մարդիկ են, հիմնականում բրինձ էին մշակում, ունեին թուզի ու նռան այգիներ, պարտեզներ: Մարաղան ծնել է գիտնականներ, երաժիշտներ, գրողներ: Մարաղան անընդհատ բարգավաճում էր ...
Գյուղը երկու անգամ` 1918 և 1921 թվականներին ավերել են թուրքերը: Դրանից հետո մարաղացիները ապրում էին զգուշավոր, բայց դե հայը միշտ էլ վստահող է եղել ու շատ հաճախ` անտեղի:
Ղարաբաղյան շարժման հենց առաջին օրերից Մարաղան կանգնեց վտանգի առջև, Մարաղան հայտնվեց կրակի մեջ:
Ահա թե ինչ է պատմում ադրբեջանական դաժան մսաղացից հրաշքով փրկվածներից Վալյա Խաչիկյանը.
«Ապրիլի 9-ին, երեկոյան մոտավորապես ժամը վեցին սկսվեց գյուղի ռմբակոծումը, ինչին արդեն վաղուց սովորել էինք: Կրակում էին Ալազանից, թնդանոթներից, խոշոր գնդացիրներից: Այդ ժամանակ ամուսնուս հետ գտնվում էինք նկուղում, ուր ապրում էինք գրեթե երեք տարի: Ապրիլի 10-ի առավոտյան ժամը 6-ի մոտ սկսվեց փոթորկալից գնդակոծություն. արկերը պայթում էին գրեթե ամեն վայրկյան: Գյուղի վրա 3000-ից ավելի արկ է պայթել: Այդպես շարունակվեց մինչև ժամը 14-ին մոտ: Այդ ժամանակ տեղեկացանք, որ ադրբեջանցիներն արդեն գյուղ են մտել: Բոլոր նրանք, ովքեր չկարողացան լքել գյուղը, մորթվեցին, այրվեցին կամ գերեվարվեցին: Իսկ փախչողներիս դժոխային ճանապարհ էր սպասում` ռմբակոծությունների ներքո…»:
Ադրբեջանական հրոսակները թալանել են բոլոր տները, իսկ այն ամենը, ինչ չեն կարողացել թալանել, այրել են` հաճախ` տանտերերի հետ միասին: Բնակիչներին կոտորել են ամենադաժան եղանակներով` այրել, անդամահատել, անգամ սղոցել: Դաժան կոտորածների արդյունքում տարբեր տվյալներով սպանվել է ավելի քան 80-100 մարաղացի, այդ թվում` 30-ը` կանայք, 40-ից ավելի մարդ վիրավորվել է, ևս 63-ը գերեվարվել են: Վերջիններիս թվում եղել է ինը երեխա: Բազմաթիվ մարաղացիներ սպանվել են փախուստի ճանապարհին` ծնողների, զավակների, հարազատների աչքերի առջև: Պատանդ տարված մարաղացիներից յոթը վերադարձվել են, 17-ը փոխանակվել են, մեկը գնվել է, մեկին հաջողվել է փախչել գերությունից, ութ հոգու սպանության մասին տեղեկություններ են ստացվել, ևս 29-ի ճակատագիրն առ այսօր անհայտ է: Մեկ մարդ սպանվել է փոխանակման պահին, մեկն էլ` փախուստի փորձ կատարելիս:
Մարաղայի գյուղապետ, գյուղի ինքնապաշտպանական ջոկատի նախկին հրամանատար Ռոմա Կարապետյանի վկայությամբ՝ զոհերի թիվն անհամեմատ մեծ կլիներ, եթե տեղի ինքնապաշտպանական ուժերը քիչ սպառազինված լինելով հանդերձ՝ չխոչընդոտեին ադրբեջանցի հրոսակների մուտքին գյուղ: Հայտնի է նաեւ, որ ադրբեջանցիները ծրագրել էին Մարաղան գրավել կայծակնային հարձակմամբ, եւ եթե դա նրանց հաջողվեր, ապա հազիվ թե տեղաբնակներին հաջողվեր ողջ մնալ, մանավանդ որ հարձակմանը ներգրավված էր երկու տասնյակից ավելի խորհրդային զրահատեխնիկա: Մարաղայի ինքնապաշտպանության փոքրիկ ջոկատի տղաներն, ավա¯ղ, դեռ գյուղի մատույցները պաշտպանելիս անհավասար մարտում զոհվեցին…
Ահա թե ինչ է պատմում բարոնուհի Քարոլինա Քոքսը.
«Այն, ինչ որ մենք տեսանք՝ նկարագրության ենթակա չէ: Գյուղը ամբողջովին ավերված էր: Մարդիկ թաղում էին զոհվածներին, ավելի ճիշտ այն ՝ ինչ հնարավոր էր թաղել՝ տանջամահ արված, կենդանի այրված, կտրտված կամ սղոցված դիակի մասեր: Մի մասին թաղել էին նախորդ օրը՝ նկարահանելու համար նրանց հանեցինք, թեև հասկանում էինք, թե ինչքան ծանր է հայերի համար: Այդ օրերին Մարաղայում նկարահանվածը փաստում է այդտեղ իրագործված սոսկալի կոտորածի մասին՝ գլխատված և կտրտված դիակներ, երեխաների դիակներ, արյունոտ հող և մարմնի մասեր, որտեղ սղոցել էին նրանց: Մենք տեսանք արյունոտված մանգաղներ, որոնցով կատարել էին այդ եղերագործությունը, հավանաբար դրանք պետք էր վերցնել մեր հետ՝ որպես վկայություն, բայց ես դա չկարողացա: Բնակիչներին սպանելուց հետո ադրբեջանցիները թալանել և այրել էին գյուղը: Զինվորներից հետո հայտնվել էին քաղաքացիներ և շարունակել թալանը: Մենք տեսանք մի քանի լիքը լցված պայուսակներ, որ դիակապտիչները չէին հասցրել տանել»:
http://www.youtube.com/watch?v=IuX-AK-168E
Ինչպես հայկական, այնպես էլ անկախ լրատվական միջոցները նշում են, որ չնայած իր դաժանությանը՝ Մարաղայի կոտորածը համարյա չի լուսաբանվել և անհայտ է լայն հանրության համար: Ըստ Քարոլինա Քոքսի ,Դեյլի Թելեգրաֆ անգլիական թերթը պետք է տպագրեր Մարաղայի կոտորածի մասին, բայց հետո հրաժարվեց:
Ի դեպ, Մարաղայի կոտորածը իրագործելու համար «Գուրթուլուշ» զինվորական ստորաբաժանման հրամանատար Շահին Թալիբ օղլի Թագիևը ստացել է «Ադրբեջանի ազգային հերոս» կոչում: Ինչի համար. իհարկե, ցեղասպան գործողությունների. դա թուրք-ազերիական ծանոթ ձեռագիր է:
Ականատեսների բազում վկայություններում այնպիսի դաժան նկարագրություններ են բերվում, որ ուղղակի նպատակահարմար չենք գտնում դրանք մեջբերել:
Ցավոք միջազգային հանրությունը համարժեք գնահատական չի տվել ադրբեջանցիների ավանդական ցեղասպան գործողություններին, և ոչ միայն Մարաղայում: Իսկ իրենք` ադրբեջանցիները շարունակում են անպատիժ ստել, կեղծել, երբեմն նույնիսկ զոհի կերպար ընդունել: Բայց պատմությունն ինչքան էլ կեղծես, փաստական ճշմարտությունը երկար թաքցնել չես կարող…

Марага: Международное сообщество еще не дало адекватной оценки
Сегодня исполняется 18 лет со дня трагедии в Мараге. Трагедия в Мараге стала очередным звеном в последовательной, систематизированной цепи этнических чисток и геноцидальных действий азербайджанцев, перманентно осуществляемых против армян Нагорного Карабаха и Азербайджана. Военная агрессия Азербайджана против Нагорного Карабаха сопровождалась выходящими за рамки человеческой логики и понятия зверствами. Однако даже на таком черном фоне трагедия Мараги выделяется своей жестокостью.
Марага являлась самым крупным населенным пунктом Нагорного Карабаха. Являлась, потому что ворвавшиеся в село 10 апреля 1992 года азербайджанские омоновцы разрушили и сожгли его, сожгли заживо и подвергли мучительной смерти часть мирных жителей, другую часть увели в неизвестном направлении.
Те, кому удалось спастись, нашли убежище в лесах. Впоследствии эти люди разбрелись по всему миру. А Марага продолжает оставаться под контролем Азербайджана.
http://www.armenians.com/genocide/Maraga/index.html
http://maragha.nk.am/photos/1992/3.jpg
http://maragha.nk.am/photos/1992/2.jpg
Марага – это ворота Нагорного Карабаха на трассе Гандзак-Степанакерт. Жители Мараги – люди, чтящие традиции, гостеприимные, как и каждый армянин, в основном возделывали рисовые культуры, имели инжирные и гранатовые сады. Марага родила ученых, музыкантов, писателей. Марага постоянно цвела…
Село в 1918 и 1921 году разрушили турки. После этого население Мараги жило с опаской, но армяне всегда отличались доверчивостью и зачастую излишней доверчивостью.
С первых же дней Карабахского движения Марага оказалась перед угрозой. Марага оказалась в огне.
Вот что рассказывает чудом спасшаяся от жестокой азербайджанской мясорубки Валя Хачикян.
«9 апреля, примерно в 6 часов вечера, началась бомбежка села, к чему мы уже давно привыкли. Стреляли из установок «Алазан», пушек, крупнокалиберных пулеметов. В это время мы с мужем находились в подвале, где жили почти три года. Утром 10 апреля примерно в шесть часов началась интенсивная бомбардировка. Снаряды разрывались почти каждую секунду. Разорвалось более 3000 снарядов. Так продолжалось до 14:00. Тогда мы узнали, что в село уже вошли азербайджанцы. Они зарезали, сожгли и пленили всех, кто не успел покинуть село. А покидавших ждала адская дорога в сопровождении бомбежек…»
Азербайджанские убийцы разграбили все дома, а все то, что не смогли унести, они сожгли, сожгли вместе с хозяевами домов. Население истребили самыми жестокими методами – сожгли, расчленили, даже распилили. В результате жестокого погрома, по различным данным, было убито 80-100 жителей Мараги, в том числе 30 женщин. Более 40 человек получили ранения, 63 взяты в плен, в их числе девять детей. Многих марагийцев убили по пути бегства, на глазах у родителей, детей, родных. Семеро из плененных марагийцев были возвращены, 17 – обменяны, 1 – выкуплен, одному удалось бежать, получены данные об убийстве восьмерых, судьба 29 человек до сих пор не известна. Один человек был убит во время обмена, еще один – при попытке бегства.
По словам главы села Марага, бывшего командира силами самообороны села Ромы Карапетяна, число жертв было бы несравнимо больше, если б местные силы, при скудном вооружении, не препятствовали бы входу азербайджанских разбойничьих групп в село. Известно также, что азербайджанцы планировали захватить Марагу молниеносным наступлением, и если бы это им удалось, то вряд ли кому удалось выжить, учитывая также то, что в операции были задействованы более 20 советских броневых машин. Парни маленького отряда самообороны Мараги, увы, погибли в неравной борьбе на подступах к селу.
Вот что рассказывает баронесса Керолайн Кокс:
«То, что мы увидели, невозможно описать. Село было полностью разрушенным. Люди хоронили погибших, вернее то, что можно было похоронить – замученные, сожженные трупы, отрезанные и распиленные части тел. Одну часть убитых уже похоронили. Для съемок мы вскрыли могилы, хотя понимали, как это трудно для армян. Снятые в те дни в Мараге материалы говорят о жестокой, ужасной резне – обезглавленные трупы, трупы детей, части тел и кровавая земля, где их распиливали на части. Мы увидели окровавленные серпы, которыми и были совершены эти геноцидальные действия. Вероятно, мы должны были взять их с собой в качестве доказательств, но я не смогла. После убийства жителей азербайджанцы ограбили и сожгли село. Военных тут сменили гражданские, которые продолжили грабеж. Мы увидели несколько заполненных сумок, которые мародеры не успели унести».
http://www.youtube.com/watch?v=IuX-AK-168E
Как армянские, так и независимые средства информации отмечают, что, несмотря на жестокость, события в Мараге почти не освещались и остались неизвестными для широких слоев общественности. По словам Керолайн Кокс, британское издание «Дейли Телеграф» готовилось опубликовать статью о погромах, однако потом отказалось.
Кстати, за осуществление погромов и убийств в Мараге командир военного подразделения «Гуртулуш» Шаин Талиб оглы Тагиев получил звание «Национального героя Азербайджана». За что? За геноцидальные действия. Это знакомый турецко-азерский почерк.
В свидетельствах очевидцах приводятся настолько ужасающие описания, что считаем просто нецелесообразным их цитирование.
К сожалению, международное сообщество не дало адекватной оценки традиционным геноцидальным действиям азербайджанцев, и не только в Мараге. А они, азербайджанцы, продолжают безнаказанно лгать, фальсифицировать, иногда даже принимать позицию жертвы. Но сколько бы не искажали историю, все равно фактологическую истину долго скрывать невозможно…