Տիգրան Կարապետյան. «Հող չի հանձնվի»
«Իշխանավորը բազմիցս է ասել, որ Ղարաբաղյան հարցում կարևորը ստատուսն է: Ես տեսնում եմ միայն մեկ կարգավիճակ` միացնել Արցախը Հայաստանին»,- լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց «Ժողովրդական կուսակցության» նախագահ Տիգրան Կարապետյանը:
Նա նշեց, որ առանձին կարգավիճակ աշխարհում չեն էլ տալիս միանգամից, կա անցումային փուլ, իսկ Հայաստանին միանալն, ըստ Կարապետյանի, երկու պետությունների խնդիր է:
Տ. Կարապետյանի կարծիքով` հարցը պետք է միայն միացման միջոցով լուծվի:
«Ես համարում եմ, որ արդեն իսկ միացած է: Մեր խորհրդանարնն Արցախը որպես նահանգ ճանաչում է, ուրեմն` մեզ միացած է: Դա կօգնի նաև հողերը չզիջել: Դեմ եմ, համարում եմ, որ խոսելով հողերի հանձնման մասին` լինի թուրքական, թե ադրբեջանական կողմից, եթե մենք հողը պատկերացնում ենք որպես առևտրի առարկա, հաղթանակի ոգին նվաստացնում ենք, եթե հողը սրբություն չլինի, ո՞վ կպայքարի դրա համար»,- հարցրեց Տիգրան Կարապետյանը` հավելելով, որ հող չի հանձնվի, որքան էլ «Թուրքիան ու Ադրբեջանը համոզեն»:

Т.Карапетян: Не будет сдано ни пяди земли
«Власти страны неоднократно заявляли, что главным в карабахском вопросе является статус. Я вижу лишь один статус – присоединение Нагорного Карабаха к Армении», - заявил журналистам глава Народной партии Тигран Карапетян.
Т.Карапетян отметил, что сегодня в мире отдельный статус не предоставляется сразу, есть переходный этап, а присоединение к Армении, по мнению Т.Карапетяна, является вопросом двух государств.
Согласно лидеру «Народной партии», вопрос должен быть решен только путем присоединения.
«Я считаю, что этот вопрос уже решен. Наш парламент признает Нагорно-Карабахскую Республику, это уже означает факт присоединения, что поможет также не уступить территории. Я выступаю против уступок, считаю, что разговоры об этом, будь то с азербайджанской или турецкой стороны, неприемлемы. Когда мы представляем земли в качестве предмета торга, мы умаляем дух победы, если земля не является святыней, кто будет сражаться за нее?» - отметил Т. Карапетян. Глава Народной партии заявил, что «как бы ни уговаривали Турция и Азербайджан», не будет сдано ни пяди земли.