ՀՀ ՊՆ պատասխանը` ադրբեջանական  քարոզչական հիստերիային
Վերջին օրերին Ադրբեջանի ՊՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Սաբիրօղլուն և որոշ, այսպես կոչված «քաղաքագետներ», կրկին հանդես են եկել հայտարարություններով, որոնք դժվար է այլ կերպ որակել, քան վայրահաչություն և քարոզչական հիստերիա: Այս առնչությամբ հայտարարությամբ է եկել Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը:
«Ադրբեջանի քարոզչամեքենայի այս հերթական «ոգևորության» առիթը Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի հայտարարությունն էր այն մասին, որ հայկական զինված ուժերը պետք է հասնեն աշխարհի ուժեղագույն բանակների մակարդակին:
Ադրբեջանի ՊՆ «ագիտպրոպի» աշխատակիցներին և նրանց հրահանգիչներին այս արտահայտությունը տարօրինակ է թվացել, թերևս այն պատճառով, որ սեփական բանակի մարտունակության մասին ադրբեջանցիները կարողանում են դատել միմիայն ռազմական բյուջեի մեծությամբ, ձեռք բերված հնամաշ սպառազինությամբ և սեփական բանակում տիրող ամենաթողությամբ:
Ադրբեջանական բանակում պարբերաբար տեղի ունեցող զանգվածային սպանություններից, ինքնասպանություններից, ինքնախեղումներից ու բռնաբարություններից սեփական ժողովրդի ուշադրությունը շեղելու նպատակով, Ադրբեջանի քարոզչության «բանակային կոմիսարները» սփոփվում են հայկական ԶՈՒ ստորաբաժանումներից մեկում տեղի ունեցած դեպքը օրեր շարունակ շահարկելով:
Դա ինքնին հասկանալի է. Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական վերնախավը չի կարողանում ձերբազատվել պարտվածի բարդույթից: Պատերազմի տարիներին, առնվազն երեք անգամ գերազանցելով սպառազինությամբ ու մարդկային ռեսուրսով, օգտագործելով թուրք, ուկրաինացի, աֆղան, չեչեն և այլ վարձկանների, ադրբեջանական բանակը ծանր պարտություն կրեց և ստիպված եղավ ստորագրել պարտադրված հրադադարը: Արագորեն միմյանց հաջորդող Ադրբեջանի նախագահները այն ժամանակ ևս ամպագոռգոռ հայտարարություններ էին անում և իրենց ժողովրդին խոստանում գրավել ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղը, այլև Հայաստանի մի շարք շրջաններ: Անցյալից դասեր քաղելու փոխարեն՝ Ադրբեջանը շարունակում է խոսել սպառնալիքների, վիրավորանքների և զրպարտության լեզվով:
Մեկ անգամ ևս հայտարարում ենք. հայկական բանակը ամուր կանգնած է մեր պետության սահմաններին և պատրաստ է ցանկացած պահի դիմագրավելու և արժանի հակահարված տալու հակառակորդին», - ըստ ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունի, ասված է հայտարարությունում:

Statement by Armenia's Defense Ministry
Chief of the Press Office of Azerbaijan’s Defense Ministry Sabiroglu along with various state analysts has recently intensified propaganda-making statements, followed by a respond of Armenia’s Defense Ministry, who issued a statement, published below.
“These regular ‘inspiration’ of the Azerbaijani propaganda-making forces was caused by a statement of Armenia’s Defense Minister, who said that the Armenian Armed Forces must reach the level of the strongest armies in the world.
Propaganda-makers of Azerbaijan and their instructors appeared to have surprised of that statement, and the reason is, very likely, the fact that they assess their own Army by means of size of the budget, ‘second-hand’ weapons and a practicing of connivance.
“With an eye to sidetrack attention of people from mass killings, suicides, rape cases, which are regular in the Azerbaijani army, the ‘Military Commissioners’ of Azerbaijani propaganda are used to cheering up of a single case, that took place in an Armenian Unit. And this is, at least, understandable as the political and military leadership of Azerbaijan can’t get rid of the syndrome of the loser.
Army of Azerbaijan, which had been at least three times greater in number of weapons, equipment, human resources and which used the Turkish, Ukrainian, Afghan, Chechen and other mercenaries, lost to Armenia and had to sign a truce deal.
Azerbaijani presidents used to make vociferous statements, promising to occupy not only Nagorno Karabakh, but some regions of Armenia. Instead of drawing the moral from the past, Azerbaijan keeps on speaking in the language of threats, offences and slander.
Once again we declare that the Armenian Army strongly keeps the positions at the borders of our country and is ready to resist and to strike a blow on the enemy at any time.”