«Թուրքերը համերաշխ են Հայոց ցեղասպնության ուրացման հարցում»
Թուրքիայում սահմանադրական բարեփոխումները, ըստ թուրքագետ Հակոբ Չաքրյանի, հավանաբար, կանդրադառնան նաև 301 հոդվածին:
Հիշեցնենք, որ 301 հոդվածը պատիժ է ենթադրում Թուրքիային, թուրք ազգությանը կամ թուրքական կառավարական կառույցներին հասցված վիրավորանքի համար։ Այս հոդվածով են դատապարտվել Հրանտ Դինքը, Օրհան Փամուկը և բոլոր նրանք, ովքեր Թուրքիայում բարձրաձայնում են Հայոց ցեղասպանության ու դրա ճանաչման մասին:
Այս առիթով Հ. Չաքրյանը նշեց, որ վերջին շրջանում Թուրքիայում գործնականում 301 հոդվածը գրեթե չի կիրառվում: Միևնույն ժամանակ նա շեշտեց, որ այդ հանգամանքն ամենևին չի նշանակում, թե բոլորը Թուրքիայում խոսում են Հայոց ցեղասպանության մասին:
«Պետք է մի բան միշտ հիշել. թուրք իշխանություններն ու թուրք ժողովուրդը, եթե մի հարցում համերաշխ են, ապա դա Հայոց ցեղասպանության ուրացումն է: Այդ ժխտողականությունը, որն իրականում խորքային արմատներ ունի, հենց պայմանավորում է համերաշխությունը, որովհետև թուրքական ժողովրդական զանգվածները սիրահոժար մասնակցել են Ցեղասպանության իրականացմանը»,- ընդգծեց Հ. Չաքրյանը:

А.Чакрян: Турки солидарны лишь в вопросе отрицания Геноцида армян
Конституционные реформы в Турции, по всей вероятности, отразятся и на статью 301, считает тюрколог Акоп Чакрян.
Напомним, что статья 301 предусматривает наказание за «публичную дискредитацию Турции, турецкой нации или турецких правительственных структур». По этой статье были осуждены Грант Динк, Оран Памук и все те, кто поднимает в Турции вопрос Геноцида армян и его признания.
В этой связи А.Чакрян отметил, что в последнее время в Турции практически не применяется статья 301. При этом, по мнению тюрколога, данное обстоятельство ни в коей мере не значит, что в Турции все говорят о Геноциде армян.
«Необходимо всегда помнить: турецкие власти и турецкий народ солидарны лишь в одном вопросе – в отрицании Геноцида армян. Именно этим отрицанием, имеющим в действительности очень глубокие корни, и обуславливается их сплоченность, поскольку турецкие народные массы добровольно участвовали в осуществлении Геноцида армян», - подчеркнул А.Чакрян.