Արցախի Նախագահը ողջունել է համաժողովին մասնակցող լրագրողներին
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հոկտեմբերի 13-ին մասնակցել է Ստեփանակերտում մեկնարկած «21-րդ դարի մարտահրավերները. տեղեկատվական անվտանգությունը եւ հայ լրատվությունը» լրատվամիջոցների եւ լրագրողների 5-րդ համահայկական համաժողովին եւ հանդես եկել ողջույնի խոսքով:
«Ողջունում եմ բոլորիդ Արցախյան հողում և ի սրտե շնորհավորում լրատվամիջոցների ու լրագրողների 5-րդ համահայկական համաժողովի մեկնարկի կապակցությամբ: Այն, որ համաժողովը անց է կացվում մեզ մոտ` Արցախում, չափազանց կարևոր ու խորհրդանշական է բոլոր առումներով:
Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի Հանրապետության իշխանություններին, մասնավորապես, սփյուռքի նախարարությանը` այս հանգամանքը հաշվի առնելու և Ստեփանակերտում համաժողովը բարձր ներկայացուցչական մակարդակով կազմակերպելու համար: Համոզված եմ, որ այն դրական դերակատարություն կունենա համահայկական տեղեկատվական դաշտի զարգացման գործում:
Միանգամայն ակնհայտ է, որ տեղեկատվության ոլորտը հայոց անկախ պետականության զարգացման ու զորացման, աշխարհով մեկ սփռված հայության ազգային ինքնության պահպանման, Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության շարունակական ամրապնդման, Արցախի միջազգային ճանաչման, համազգային նպատակների իրականացման հանգուցային բաղադրամասերից է:
Անգնահատելի է հայ լրատվության դերը համահայկական կարևորագույն խնդիրների` հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և Արցախյան հիմնահարցի ճշմարտացի լուսաբանման գործում: Այս խնդիրների լուծումն անհնարին է առանց հայ ժողովրդի բոլոր հատվածների միասնական ջանքերի համախմբման: Աշխատանքներն այս ուղղությամբ պահանջում են սերտ կապեր Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի քաղաքական, լրատվական, գիտակրթական, վերլուծական և այլ շրջանակների միջև:
Ողջունելի է, որ համաժողովի ընթացքում լայնորեն կքննարկվեն վերոհիշյալ հարցերը: Հուսով եմ, այդ քննարկումներն օգտակար կլինեն միասնական լրատվական ճակատն ուժեղացնելու, առկա բացերը շտկելու, կեղծիքների վրա հիմնված հակառակորդի քարոզչությունը չեզոքացնելու ուղղությամբ կոնկրետ քայլերի մշակման տեսանկյունից:
Բարեկամներ, վստահ եմ, որ այս համաժողովը հաջողությամբ կիրականացնի իր առջև դրված խնդիրները և կնպաստի տեղեկատվական ոլորտում գործնական կապերի ընդլայնմանն ու խորացմանը:
Համաժողովին մաղթում եմ արդյունավետ աշխատանք, իսկ նրա մասնակիցներին` հաջողություններ` հանուն հայոց պետականության հզորացման ու մեր համազգային նպատակների իրականացման», - Արցախի նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության փոխանցմամբ` ասել է Բակո Սահակսյանը:

Президент Арцаха поприветствовал армянских журналистов
Президент Республики Арцах Бако Саакян 13 октября принял участие в открытии проходящей в Степанакерте пятой всеармянской конференции средств массовой информации и журналистов «Вызовы 21-го века: информационная безопасность и армянские средства массовой информации» и выступил там с приветственным словом.
«Приветствую всех на арцахской земле и искренне поздравляю с началом работ пятого всеармянского форума журналистов. То, что конференция проводится у нас в Арцахе, крайне важно и символично во всех отношениях.
Хочу выразить признательность властям Республики Армения, в частности, министерству диаспоры, за то, что учли это обстоятельство и организовали на высоком представительском уровне конференцию в Степанакерте. Уверен, что она положительно повлияет на развитие общеармянского информационного поля.
Вполне очевидно, что сфера информации является одной из ключевых составляющих развития и усиления независимой армянской государственности, сохранения национальной идентичности армян, живущих в разных странах мира, последовательного укрепления триединства Армения-Арцах-Диаспора, международного признания Арцаха, осуществления общенациональных целей.
Неоценима роль армянской журналистики в объективном освещении важнейших общеармянских задач: международного признания Геноцида армян и арцахской проблемы. Решение этих задач невозможно без консолидации усилий всех частей армянского народа. Работы в этом направлении требуют тесных связей между политическими, информационными, научно-образовательными, аналитическими кругами Армении, Арцаха и Диаспоры.
Похвально, что в ходе конференции вышеуказанные вопросы будут широко обсуждены. Надеюсь, что эти обсуждения будут полезными с точки зрения разработки конкретных шагов по усилению единого информационного фронта, устранению существующих пробелов, нейтрализации основанной на фальсификациях пропаганды противника.
Друзья, уверен, что эта конференция с успехом осуществит поставленные перед собой задачи и окажет содействие расширению и углублению практических связей в информационной сфере.
Желаю конференции плодотворной работы, а ее участникам - успехов во имя усиления армянской государственности и осуществления наших общенациональных целей», - согласно пресс-службе президента НКР, сказал Бако Саакян.