Մերկել. ԼՂ գործընթացը` Աստանայում ընդունվածի հիման վրա
«Ինչ վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղին և Մինսկի խմբին, ապա ապագայում այդ գործընթացը պետք է շարունակվի` այստեղ ընդունվածի հիման վրա»,- Աստանայում ընթացող ԵԱՀԿ գագաթնաժողովի ժամանակ հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը:
Ինչպես հայտնում է Aysor.am-ի թղթակիցը Աստանայից, Մեկրելը կոչ է արել ակտիվացնել ձգձգվող հակամարտությունների լուծումը: Իր խոսքում ԳԴՀ կանցլերը, մասնավորապես, խոսել է Ռուսաստանի և Վրաստանի միջև 2008 թվականին տեղի ունեցած պատերազմական գործողությունններից, ինչպես նաև Մերձդնեստրի շուրջ բանակցություններից:
«Մենք սատարում ենք Վրաստանի ինքնիշխանությանը և ամբողջականությանը, և պետք է շարունակենք մեր ջանքերը`մասնավորապես Ժենևյան քննարկումներիի շրջանակներում, որպեսզի կայունացնենք անվտանգությունը, բարելավենք իրավիճակը մարդու իրավունքների պաշտպանության շրջանակներում», - հայտարարել է նա:
Ինչ վերաբերում է մերձդնեստրյան հիմնախնդրին, Ա.Մերկելը կարծիք է հայտնել, որ պետք է վերականգնվի «5+2» բանակցային ձևաչափը:

А.Меркель: Прогресс по Карабаху - на основе достигнутого в Астане
«Что касается Нагорного Карабаха и Минской группы, то в будущем этот прогресс должен продолжаться на основе того, что достигнуто здесь», - заявила канцлер Германии Канцлер ФРГ Ангела Меркель, выступив на пленарном заседании ОБСЕ в Астане.
Как сообщает наш корреспондент, Меркель призвала активизировать решение затяжных конфликтов. В своей речи Канцлер ФРГ, в частности, затронула тему августовского конфликта между Россией и Грузией, а также переговорные процессы по Приднестровью.
«Мы привержены суверенитету и целостности Грузии и должны продолжать наши усилия особенно в рамках Женевских дискуссий, чтобы укреплять безопасность, улучшать ситуацию в области прав человека», - заявила Меркель.
Что касается приднестровского урегулирования, по мнению А.Меркель, необходимо «возобновить переговоры в формате 5+2».