Լ. Մելիք-Շահնազարյան. «ԼՂ անկախությունը պետք է ճանաչվի այսօր»
18 տարվա ընթացքում եղել են բազմաթիվ պահեր, երբ Հայասատանը պետք է ճանաչեր ԼՂ անկախությունը, միևնույն ժամանակ եղել են նաև այնպիսի պահեր, որոնք իսկապես հարմար չեն եղել ճանաչման համար: Սակայն վերջին 3-4 ամիսների ընթացքում մենք կանգնած ենք այնպիսի փուլում, երբ պետք է ճանաչել ԼՂ անկախությունը: Նման տեսակետ հայտնեց լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ քաղաքագետ Լևոն Մելիք-Շահնազարյանը:
«ԼՂ անկախության կարիքն այժմ կա, ես կարծում եմ, որ Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը Հայաստանը պետք է ճանաչի այսօր: Ժամանակն է, որ ԼՂՀ-ի հետ ստորագրվեն տարբեր պայամանգրեր` և’ տնտեսական, և’ քաղաքական և’ ռազմական: Մենք աշխարհին պետք է ցույց տանք, որ թեև մենք ապրում ենք երկու պետությունում, բայց մենք մեկ ազգ ենք, որը քաղաքական ճակատագրով ժամանակավոր ապրում է երկու պետությունում»,- ընդգծեց Լ. Մելիք-Շահնազարյանը:
Հիշեցնենք, որ այսօր ՀՀ ԱԺ-ում պետք է քննարկվի «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավորների հեղինակած Լեռնային Ղարաբաղի անկախության ճանաչման նախագիծը, որը հետաձգվել էր` մինչև Աստանայում կայանալիք ԵԱՀԿ գագաթնաժողովի աշխատանքների ավարտը:

Независимость НКР должна быть признана сегодня – Мелик-Шахназарян
За прошедшие 18 лет было много моментов, когда Армения должна была признать независимость Нагорного Карабаха, однако были ситуации, когда признание было нецелесообразным. Такую точку зрения высказал сегодня журналистам политолог Левон Мелик-Шахназарян.
По словам политолога, в последние 3-4 месяца мы находимся на этапе, когда независимость НКР необходимо признать.
«Сегодня есть необходимость в признании независимости НКР. На мой взгляд, сегодня независимость Нагорного Карабаха должна быть признана Арменией. Пришло время, чтобы с НРК подписывались различные договора как в экономической и политической, так и в военной сфере», - отметил политолог. По его словам, мы должны продемонстрировать миру: несмотря на то, что мы живем в двух государствах – мы один народ, который волею судьбы временно разделен», - подчеркнул Л.Мелик-Шахназарян.
Напомним, что сегодня в парламенте Армении будет обсуждаться законопроект фракции «Наследие» «О признании независимости НКР», голосование по которому было отложено до завершения саммита ОБСЕ в Астане.