Ս.Սարգսյան.  Կոծկել սեփական մեղքը` կատարել նոր հանցագործություն
«Ցեղասպանության դառը դասերը մարդկության պատմության հիշողության մեջ մնացին որպես անցյալի դառը հուշեր: Ցավոք, ժխտողականությունն ու ցեղասպանության ուրացումը դեռևս շարունակում են տեղ գտնել մեր աշխարհում», - այսօր Երևանում ընթացող «Ցեղասպանության հանցագործությունը, կանխարգելում, դատապարտում և հետևանքների վերացում» խորագրով միջազգային գիտաժողովի բացմանը հայտարարեց ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Երկրի ղեկավարի խոսքով, ցեղասպանության կանխարգելմանն ուղղված դեռևս համարժեք մեխանիզմների բացակայության կամ անկատարության հանգամանքները հանգեցրել են նրան, որ մարդկությունը շարունակում է ապրել նոր ցեղասպանությունների իրականացման սպառնալիքի հետ:
«Ցեղասպանությունների կանխարգելմանն ու դատապարտմանը, ինչպես նաև դրանց հետևանքների վերացմանն առնչվող խնդիրները պետք է ընդգրկվեն միջազգային հանրության քննարկման օրակարգում: Քաղաքակիրթ մարդկությունը պետք է դրսևորի մեկ միասնական ճակատով լուծելու ունակություններ», - հավելեց Նախագահն, ընդգծելով, որ երևանյան գիտաժողովի անցկացման համար պատահական չեն ընտրվել ոչ վայրը և ոչ էլ խորագիրը:
«Այսօր մենք բախվում ենք մեկ այլ երևույթի ևս: Պաշտոնական պատմագրության կողմից գիտականորեն ապացուցված և միջազգային հանրության կողմից համապատասխան գնահատականի արժանացած պատմական փաստերը վերանայելուն միտված քայլերին զուհագեռ, որոշ վերլուծումներ փորձում են արհեստականորեն ստեղծել սեփական ցեղասպանության պատմությունը», -ասաց երկրի ղեկավարը:
Նախագահ Սարգսյանի բնորոշմամբ` «նմանատիպ շինծու մոտեցումները ցեղասպանության հանցագործության հստակ ձևակերպված իրավական հիմքերի պարզունակ մեկնաբանություններ են»:
«Սեփական ժողովրդին, այսպես ասած, ցեղասպանությամբ օժտելը, ոչ հայրենասիրություն է, ոչ էլ դիվանագիտություն: Պատմության և պատմական փաստերի լրախմբագրումներ իրականացնողները կարծում են, թե կարող են մարդկությանը պարտադրել իրենց խեղված պատմությունը: Կոծկել սեփական մեղքը և կատարած հանցագործությունը նշանակում է կատարել նոր հանցագործություն», - նշեց Սերժ Սարգսյանը:
Հանրապետության ղեկավարը շեշտեց, որ նմանօրինակ ցինիզմն ապացուցում է, որ ոմանք իսկապես չեն ըմբռնում կամ չեն ուզում հասկանալ այն ահավոր գինը, որ մարդկությունը վճարեց և դեռևս շարունակում է վճարել:

Наделение народа геноцидом не есть патриотизм - президент РА
«Горькие уроки геноцида остались в памяти истории человечества как горькие воспоминания прошлого. К сожалению, отрицание и непризнание геноцида продолжают иметь место в нашем мире», - заявил президент Армении Серж Саргсян, выступая на международной научной конференции «Преступление геноцид: предотвращение, осуждение и устранение последствий».
По словам главы государства, отсутствие адекватных механизмов предотвращения геноцидов или их несовершенство приводят к тому, что человечество продолжает жить в условиях угрозы новых геноцидов.
«Вопросы предотвращения и осуждения геноцидов, а также ликвидации их последствий должны быть включены в повестку обсуждений международного сообщества. Цивилизованное общество должно проявить способность принимать решения единым фронтом», - сказал президент.
«Параллельно с шагами, направленными на пересмотр научно-доказанных и получивших соответствующую оценку международного сообщества исторических фактов, некоторые исследования пытаются искусственным образом создать собственную историю геноцида», - сказал президент.
По мнению главы государства, «подобные сфальсифицированные подходы являются упрощенной трактовкой четко сформулированных правовых основ преступления геноцида».
«Наделять свой собственный народ так называемыми геноцидами не является ни проявлением патриотизма, ни дипломатией. Те, кто дополнительно редактирует историю и исторические факты, полагают, что могут навязать человечеству свою искаженную историю. Скрывать собственную вину и совершенное преступление – значит совершить новое преступление», - сказал президент Армении.
Президент С.Саргсян отметил, что подобный цинизм доказывает, что многие в действительности не осознают или не хотят осознать ту страшную цену, которую заплатило и все еще продолжает платить человечество.