ԿԺԴՀ-ն Հարավային Կորեային առաջարկել է բանակցել
ԿԺԴՀ-ն Հարավային Կորեային առաջարկել է առանց նախապայմանների բանակցություններ սկսել: Այդ մասին, ըստ Բի-բի-սի-ն, ասված է Հյուսիսային Կորեայի Հայրենիքի խաղաղ վերամիավորման կոմիտեի հայտարարության մեջ:
Հունվարի 6-ին հարավկորեական վերամիավորման նախարարության ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ Սեուլում կասկածում են Փխենյանի` երկխոսությանը պատրաստ լինելու հայտարարությունների անկեղծության մեջ:
Նույն հայտարարությունում ԿԺԴՀ-ն պատրաստակամություն է արտահայտում վերսկսել Կեսոն արդյունաբերական տարածքում երկկողմ տնտեսական համագործակցության գրասենյակի աշխատանքները:

КНДР предлагает Южной Корее провести переговоры
КНДР официально предлагает Южной Корее провести двусторонние переговоры без предварительных условий, говорится в опубликованном в субботу заявлении северокорейского Комитета по мирному воссоединению родины.
6 января представитель южнокорейского министерства по воссоединению заявил, что в Сеуле сомневаются в искренности слов Пхеньяна о готовности к диалогу.
Как сообщает BBC russian, в том же заявлении власти КНДР выразили готовность возобновить работу офиса по двустороннему экономическому сотрудничеству в совместной индустриальной зоне Кэсон, закрытого в прошлом году на фоне обострения отношений в связи с гибелью южнокорейского корвета «Чхонан».