«Մեծ դժվարությունների բովով անցած մեր ժողովուրդներն այսօր էլ զերծ չեն խնդիրներից», - ելույթ ունենալով Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատում` ասել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի մամլո գրասենյակը` երկրի ղեկավարը ցավով նշել է, որ թերևս մարդկության ամենաքաղաքակիրթ այս դարաշրջանում դեռևս կան ուժեր և պետական գործիչներ, որոնք չեն ձերբազատվել հնամաշ մտածելակերպից և նվաճողի հոգեբանությունից, որոնք առաջնորդվում են «ուժեղն է թելադրում» մոտեցմամբ:
«Այդ իսկ պատճառով մենք պարտավոր ենք այսօր կրկնապատկել և բազմապատկել մեր ընդհանուր ջանքերը` մեր խնդիրներին արդարացի լուծում տալու և մեր ժողովուրդներին խաղաղություն ապահովելու նպատակով»,- ասել է ՀՀ Նախագահը` անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման գործընթացին:
«Տոտալիտար ռեժիմի կողմից Ադրբեջանին բռնակցված Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը երբեք չի հաշտվել իրեն պարտադրված կարգավիճակի հետ: Նրա աչքի առաջ են եղել մեկ այլ բռնակցված տարածքի՝ Նախիջևանի հայերի ճակատագիրը, որոնք չդիմանալով Ադրբեջանի իշխանությունների բռնաճնշումներին, ստիպված էին լքել այն հողը, որի վրա ապրել էին հազարամյակներ: Ուստի պատահական չէր, որ խորհրդային շրջանի ողջ ընթացքում, և հատկապես` ազատականացման գործընթացներին զուգընթաց Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը պարբերաբար բարձրացնում էր իր անկախության հարցը: Իսկ 1991թ. հաստատեց այն հանրաքվեի միջոցով, որը լիովին համապատասխանում էր Խորհրդային Միության գործող օրենսդրությանը: Ադրբեջանը փորձեց բացահայտ էթնիկական զտումների և զինված ագրեսիայի միջոցով խեղդել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը: Չկարողանալով հաղթել իր իսկ կողմից սանձազերծած պատերազմում` Ադրբեջանը ստիպված եղավ 1994 թվականին ստորագրել հրադադարի եռակողմ համաձայնագիր Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի հետ: Ցավոք, տևական խաղաղություն հաստատելու այդ բացառիկ հնարավորությունը, որը կարող էր սկիզբ դառնալ տարածաշրջանային ժողովուրդների խաղաղ գոյակցության և զարգացման համար, Ադրբեջանի կողմից մինչև այսօր օգտագործվում է նոր ռազմական ագրեսիա նախապատրաստելու նպատակով»,- ասել է Նախագահ Սարգսյանը:
ՀՀ Նախագահը նշել է, որ ակտիվ պետական հովանավորչությամբ Ադրբեջանում մոլեգնող Հայաստանի և հայերի դեմ ուղղված թշնամական քարոզչությունը և պատմության ակնհայտ կեղծարարությունը, այդ երկրի սպառազինումն ու սպառազինությունների մրցավազքի հրահրումն ապացուցում են, որ Բաքուն պատրաստ չէ խաղաղության:
«Բանը հասնում է նրան, որ Ադրբեջանի իմ գործընկերը հայտարարում է, թե իբր մեր երկրի մեծ մասը նվիրաբերվել է Հայաստանին Ադրբեջանի կողմից, իսկ մայրաքաղաք Երևանը ադրբեջանական քաղաք է: Համոզված եմ, որ պատմության խեղաթյուրման այսօրինակ զավեշտի հետ առնչվել է նաև Կիպրոսը»,- հավելել է Հանրապետության Նախագահը:
Ըստ երկրի ղեկավարի` Ադրբեջանի հայատյաց և ագրեսիվ վարքագիծը հաստատում է այն համոզմունքը, որ Լեռնային Ղարաբաղը ոչ մի կերպ ապագա չունի Ադրբեջանի կազմում:
«Ավելին, Ադրբեջանը չունի Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ հավակնությունների ո́չ իրավական, ո́չ քաղաքական և ո́չ էլ բարոյական հիմքեր: Ճիշտ է, մենք վճռական ենք խնդիրը լուծել բացառապես խաղաղ և բանակցային ճանապարհով, բայց եթե Ադրբեջանը դիմի արկածախնդրության, ապա մեր պատասխանը վճռական է լինելու», - շեշտել է Հայաստանի Նախագահը` ցավ հայտնելով, որ առանց այն էլ խոցելի տարածաշրջանում որոշ երկրներ, գայթակղվելով էներգետիկ շահերով, վարում են կարճատես, օրվա շահից բխող քաղաքականություն:
«Դա ամենևին չի նպաստում տարածաշրջանային կայունությանը: Ավելին, պարզ տրամաբանությունը հուշում է, որ տարածաշրջանային կայունության խախտման դեպքում առաջին հերթին վնասվելու են հենց այդ նույն տնտեսական շահերը», - ընդգծել է Նախագահ Սարգսյանը:

Карабах не имеет будущего в составе Азербайджана – Серж Саргсян
«Армяноненавистническое и агрессивное поведение Азербайджана подтверждают нашу уверенность в том, что Нагорный Карабах не имеет никакого будущего в составе Азербайджана. Более того, Азербайджан не имеет ни правовых, ни политических, ни нравственных основ для притязаний на Нагорный Карабах», - сказал С.Саргсян, выступая в парламенте Кипра.
Как сообщили в пресс-службе президента Армении, С.Саргсян отметил, что если Азербайджан предпримет попытку военного решения вопроса, то ответ армянской стороны будет решительным.
«Бушующая в Азербайджане при активной государственной поддержке враждебная пропаганда в отношении Армении и армян, очевидная фальсификация истории, вооружение этой страны и провоцирование гонки вооружений свидетельствуют о том, что Баку не готов к миру», - отметил президент Армении.
С.Саргсян сказал также, что «дело доходит до того, что мой коллега из Азербайджана заявляет, что большая часть территории Армении была подарена Азербайджаном, а столица Армении – Ереван является азербайджанским городом».
«Прискорбно, когда некоторые страны, исходя из энергетических интересов, проводят в нашем и без того уязвимом регионе близорукую политику. Это отнюдь не способствует региональной стабильности. Более того, простая логика подсказывает, что в случае нарушения региональной стабильности в первую очередь вред будет нанесен тем же экономическим интересам», - заявил С.Саргсян.
Говоря о кипрской проблеме, президент Армении заявил, что каждый конфликт имеет свою логику и ключ решения.
«Многие пытаются ввести нас в западню поверхностных комментариев норм и принципов международного права, но основой права является справедливость. Армяне никогда не колебались в поддержке киприотов, почему бы и нет – в борьбе за территориальную целостность Кипра. Армения никогда не принимала и не примет какую-либо попытку разделения братского Кипра», - сказал С.Саргсян.
Президент Армении напомнил, что народ насильственно присоединенного к Азербайджану тоталитарным режимом Нагорного Карабаха не смирился с навязанным ему статусом.
«Перед их глазами была судьба армян другой насильственно присоединенной территории – Нахичевана, которые, не вытерпев насилия властей Азербайджана, вынужденно покинули земли, на которых проживали тысячелетиями», - сказал С.Саргсян.
Он отметил, что неслучайно народ Нагорного Карабаха время от времени поднимал вопрос своей независимости.
«А референдумом 1991 года он утвердил свою независимость. Этот референдум полностью соответствовал действующему законодательству Советского Союза. Азербайджан попытался откровенными этническими чистками и вооруженной агрессией задушить независимость Нагорного Карабаха. Не сумев победить в навязанной им же войне, Азербайджан был вынужден подписать в 1994 году трехстороннее соглашение о перемирии с Арменией и Нагорным Карабахом», - напомнил С.Саргсян.
«К сожалению, исключительная возможность установления долгосрочного мира, которая могла послужить началом мирного развития и существования народов региона, до сих пор используется Азербайджаном с целью подготовки новой военной агрессии», - подчеркнул президент Армении.