Ադրբեջանահայեր. Բաքվի «շահիդների» պուրակում ջարդարարներ են
Ադրբեջանահայության լիազոր նեկայացուցիչների համագումարի կազմկոմիտեն դիմում է նախապատրաստել` ուղղված Ռուսաստանի Դաշնության Պետդումայի ղեկավարությանը, ինչպես նաև` այն բոլոր պետությունների, որոնց հետ Հայաստանի Հանրապետությունը դիվանագիտական հարաբերություններ ունի: Ինչպես այսօր ասուլիսում ներկայացրեցին կազմկոմիտեի անդամները, դիմումում նշվում է, որ Բաքու այցելությունների ժամանակ պաշտոնյաները, արարողակարգի շրջանակներում, ծաղկեպսակ են դնում «շահիդների» (հավատքի մարտիկ) պուրակում` «Ադրբեջանի ազատության և անկախության համար զոհված» անձանց շիրիմներին, մինչդեռ, այդ պուրակում թաղված են 1990 թ. հունվարին Բաքվում հայերի կոտորածներին մասնակից և խորհրդային բանակի դեմ կռված ջարդարարները:
Կազմկոմիտեի անդամ Ռոման Գյուլբանդյանը նշեց, որ դիմել են ՀՀ դատախազություն, ՌԴ իշխանություններին, որպեսզի իրենց տրամադրվեն հայերի ջարդերի վերաբերյալ առկա փաստաթղթեր. «Համատեղ ջանքերով այդ գործը կտանենք մինչև Հաագայի դատարան»:
Ըստ կազմկոմիտեի անդամ, «Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի հույների» ՀԿ-ի նախագահ Էդուարդ Պոլատովի` «շահիդների» պուրակում ադրբեջանցիները թաղել են նաև 3 ռուսների` ուզենալով ցույց տալ, որ ջարդարարները տարբեր ազգերի են եղել: Մինչդեռ ՌԴ արխիվների փաստաթղթերում պարզ երևում է, որ այդ ռուսները սպանվել են հենց ադրբեջանցիների կողմից: Պուրակում սկզբում եղել է մոտ 70 շիրիմ, իսկ հետո դրանց քանակն ավելացել է` հասնելով գրեթե 137-ի, որից մեկն անհայտ է:
«21 տարի առաջ` այս օրը սկիզբ դրվեց այդ աննախադեպ կեղծարարությանը: Հուսով ենք, որ այս դիմումը հիմք կդառնա վերջ դնելու աշխարհի երկրների մասնակցությանը Բաքվի ռեժիմի այդ կեղծարարությանը»,- ասվում է դիմումում:
«Շահիդների պուրակի խնդիրը անպայման պետք է դրվի միջազգային հետաքննության, և դա խնդրում ու պահանջում ենք մյուս պետություններից,: Նրանք պետք է վերանայեն արարողակարգին ենթարկվելու այդ կարգը»,- ընդգծեց Ադրբեջանահայության լիազոր նեկայացուցիչների համագումարի կազմկոմիտեի անդամ Մարիամ Ավագյանը:

The organizing committee of the Congress of Plenipotentiaries of Azerbaijani-Armenians has written a letter to the Russian State Duma and to all states having diplomatic relations with Armenia, committee members told a news conference in Yerevan. The letter says that when visiting Baku, foreign officials, as part of the protocol, lay wreaths in the Shahid Park in Baku, to the graves of people “who were killed for Azerbaijan’s liberty and independence,” while pogrom-makers who slaughtered Armenians in 1990 January in Baku and those who fought against the Soviet army are buried in the Park.
According to committee member Roman Gyulbandyan, they have asked the Armenian Prosecutor General’s Office, Russian authorities to provide them with documents on the massacres of Armenians.
“Combining our efforts, we will lead the case to the International Criminal Court in The Hague,” he said.
Organizing committee member, Chairman of the Greeks of Armenia and Nagorno Karabakh NGO, Eduard Polatov said that Azerbaijan also buried 3 Russians in the Shahid Park to demonstrate that pogrom-makers belonged to different nationalities. While Russian archive documents testify that those Russians were killed just by Azerbaijanis. First there were over 70 graves in the Park, later their number reached over 137, of which 1 is unknown.
According to committee member Mariam Avagyan, “the issue of Shahid Park should be submitted for international investigation, and we ask and demand it from the other states. They need to reconsider their protocols.”