Երևանում կանցկացվի թալիշագիտական 2-րդ միջազգային գիտաժողով
Նոյեմբերի 12-13-ը Երևանում տեղի կունենա թալիշագիտական 2-րդ միջազգային գիտաժողովը: Վերջինս «Իրանը և Կովկասը» (Iran and the Caucasus, BRILL, Leiden-Boston, պրոֆ. Գառնիկ Ասատրյանի խմբագրությամբ) միջազգային գիտական ամսագրի 15-ամյակին նվիրված և նրա կողմից իրականացվող հերթական գիտական միջոցառումն է:
Հարկ է նշել, որ թալիշագիտական առաջին գիտաժողովը անցկացվել է Ծաղկաձորում՝ 2005թ. մայիսին և կազմակերպվել Երևանի Պետական Համալսարանի Իրանագիտության ամբիոնի և Իրանագիտական Կովկասյան կենտրոնի կողմից:
Թալիշագիտությունը իրանագիտության բաղկացուցիչ մասն է: Իրանում թալիշների՝ հնագույն այս ժողովրդի բնակության հիմնական տարածքը, այսպես կոչված, Թալիշի շրջանն է, որը բարակ գոտու ձևով փարվում է Կասպից ծովի հարավային ափին և հասնում մինչև Էնզելի նավահանգստից ոչ հեռու Քոփուլ-չալ բնակավայրը:
19-րդ դարի ռուս-պարսկական պատերազմների հետևանքով թալիշները բաժանվել են երկու մասի և բնակվում են ներկայիս Իրանի հյուսիսային (Գիլան) և Ադրբեջանի Հանրապետության հարավային շրջաններում: Թալիշները ունեն ինքնատիպ մշակույթ, որը հանդիսանում է Կասպից ծովի հարավային սահմանամերձ մշակութային գոտուն բնորոշ երևույթ: Իրանական այս ժողովրդի բազամաշերտ հավատալիքների, հարուստ, բազմաժանր բանահյուսության, պատմության, լեզվի և մշակույթի ուսումնասիրությունը հայ իրանագետների ուշադրության կենտրոնում է: ԵՊՀ իրանագիտության ամբիոնի կողմից մի քանի տարի առաջ հրատարակվել են «Թալիշ ժողովրդի պատմության և մշակույթի ակնարկներ» և «Թալիշական ժողովրդական ավանդություններ և հեքիաթներ» գրքերը:
Կայանալիք գիտաժողովին ընդառաջ ԵՊՀ իրանագիտության ամբիոնը պատրաստել է «Թալիշ ժողովրդի պատմության և մշակույթի ներածություն» կոլելկտիվ մենագրությունը՝ պրոֆեսոր Գ.Ս.Ասատրյանի խմբագրությամբ: Մենագրությունը ներառում է 10 գլուխ՝ մանրամասն քննության առնելով թալիշների ծագման և պատմության խնդիրները՝ Թալիշի հնագույն քաղաքակրթություններից մինչև թալիշ ժողովրդի նորագույն պատմությունը: Մենագրության առանձին գլուխներ անդրադառնում են Թալիշստանի բնակչության, բնական ռեսուրսների, կրոնի և հավատալիքների, ժողովրդական արվեստի, լեզվի ու գրականության հարցերին: Մենագրության շնորհանդեսը կկայանա թալիշագիտական 2-րդ գիտաժողովի պաշտոնական բացման ժամանակ:
Մեկնարկող գիտաժողովի բացմանը ելույթ կունենան պրոֆսոր Գ. Ասատրյանը (Հայաստան) «Թալիշագիտության արդի խնդիրների և դրա հեռանկարների շուրջ», պրոֆեսոր Ա. Գրանմայեն (Մեծ Բրիտանիա)՝ «Ինչպե՞ս փրկել թալիշների լեզուն և մշակույթը.», հայտնի պատմաբան և գրող Քավե Ֆարրոխը (Կանադա)՝ «Կովկասյան Ադրբեջանի ապաիրանականացման գործընթացը (1828 թ.-ից մինչ այսօր)»: ԵՊՀ իրանագիտության ամբիոնի դոցենտ Վ. Ոսկանյանը կներկայացնի նոր թալիշական այբուբենի նախագիծը՝ Ավեստայի գրի հիման վրա:
Գիտաժողովին բացի հայ գիտնականներից կմասնակցեն նաև հայտնի մասնագետներ Ռուսաստանից, Իրանից, Վրաստանից, Նիդեռլանդներից, ԱՄՆ-ից և Կանադայից: Գիտաժողովը դառնալու է նշանավոր իրադարձություն և՛ արևելագիտության, և՛ թալիշների ժամանակակից պատմության մեջ: Այն արդեն իսկ մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել և դրական արձագանք գտել տարբեր երկրների իրանագետների և թալիշ մտավորականների շրջանում:
2005թ. թալիշագիտական 1-ին և վերջերս Երևանում կայացած զազաների պատմությանն ու մշակույթին նվիրված գիտաժողովներն արդեն իսկ արժանացել են միջազգային ակադեմիական շրջանակների բարձր գնահատանքին և մեծ հետաքրքրություն առաջացրել հայ արևելագիտության հանդեպ: Սա խոսում է իրանագիտության հայկական դպրոցի ակադեմիականության և միջազգային բարձր հեղինակության մասին:
Գիտաժողովի պաշտոնական բացման արարողությունը տեղի կունենա ս.թ. նոյեմբերի 12-ին, ժամը 10.00, «Կոնգրես» հյուրանոցի դահլիճում:

2nd International conference on Talishi Studies in Yerevan
The 2nd international conference on Talishi Studies will be held in Yerevan, 11-12 November, 2011. This conference is a sequential gathering in the series of academic events held by the international journal Iran and the Caucasus (BRILL, Leiden-Boston, Editor-in-chief Prof. Dr. Garnik Asatrian) on the occasion of its 15th anniversary. The co-organizers of the event are Modus Vivendi center (Yerevan, president Ara Papyan), Caucasian Center for Iranian Studies (Yerevan), International Society for Turkic, Iranian and Caucasian Studies and ARMACAD (Armenian Association for Academic Partnership and Support, President Khachik Gevorgyan). The sponsor of the event is the Hyksos foundation, presided by Hrach Gabrielian.
To remind, the 1st international conference on Talishi Studies was held in Tsakhkadzor (Armenia), in May 2005 and was actually organized by the same group of scholars in the framework of the Department of Iranian Studies, Yerevan State University and Caucasian Center for Iranian Studies.
Talishi Studies is an important part of Iranian Studies. The Talishis, an ancient autochthonous ethnic group of the South Caspian, were split into two parts as a result of the Russian-Persian wars of the 19th century: the Talishis live in Gilan, a northern Iranian province and the southern region of Azerbaijan. The unique Talishis culture is a specific phenomenon of the frontier cultural zone of the South Caspian. Their syncretic beliefs, rich multi-genre folklore, history, language, traditional art, etc. are essential aspects of the study of Armenian Iranologists. Several years ago the Department of Iranian Studies (YSU) published “The essays on the history and culture of the Talish people” and “The Talish folk legends and fairy tales”. On the occasion of this conference, the Department of Iranian Studies (YSU) has prepared a monograph “Introduction to the history and culture of the Talish people” (Editor - Professor Garnik Asatrian). Containing 10 chapters and several significant appendices, the monograph examines the origin and history of the Talishi people (from the oldest civilizations on the area of Talysh to the modern history of the Talishis). Separate chapters discuss the issues of population, natural resources of Talysh, religion and beliefs, traditional art, language and literature of the Talishi people. Presentation of the monograph will be held during the opening of the 2nd international conference on Talishi Studies.
Besides the presentation of the abovementioned monograph, on the opening ceremony professor Garnik Asatrian (Armenia) will talk on the contemporary problems of Talishi Studies and its perspectives, professor A. Granmayeh (Great Britain) will talk on “The language and culture of Talish. How to save them?” and the prominent historian and writer Kave Farrokh (Canada) will talk on “The process of deiranization of the Caucasian Azerbaijan (from 1828 to present)”. A special presentation – project of the new Talishi alphabet based on the Avestan script - will be made by Vardan Vosaknyan, the Associate Professor of the Department of Iranian Studies at YSU.
Apart from Armenian scholars, Academicians from Russia, Iran, Georgia, the Netherlands, Great Britain, USA and Canada will take part in the forthcoming conference. The conference will undoubtedly become a significant event not only in the Oriental Studies but also in the contemporary Talishi history. It has already boosted great interest among Iranologists and received the most positive feedbacks from the Talishi intellectual elites of deferent countries.
The conference on the Zaza history and culture, which was recently organized by the same group and successfully held in Yerevan, the forthcoming gathering on the Talishi Studies, as well as the interest of the international academic community towards the activities of the Armenian scholars prove the highest academic standards of the Armenian school of Iranian Studies.
The opening ceremony of the conference will take place at the conference hall of the Congress Hotel in Yerevan, 10:00, 12th November, 2011.