Տոլման` հայկական ոչ նյութական ժառանգություն
Մշակույթի նախարարությունը «Հայկական խոհանոցային ավանդույթների զարգացման ու պահպանման» ՀԿ-ին այսօր առաջարկել է տոլման ներկայացնել` որպես հայկական ոչ նյութական ժառանգություն: Այս մասին այսօր զարմանքով, բայց ուրախությամբ լրագրողներին տեղեկացրեց կազմակերպության նախագահ Սեդրակ Մամուլյանը: Այս դեպքում զարմանքը, նրա խոսքերով, ավելի քան արդարացված է.
«Մենք ամեն տարի մեր կազմակեպությունում նշում ենք գրեթե բոլոր ծիսական տոները` իրենց հատուկ կերակրատեսակներով: Եվ ոչ մի անգամ Մշակույթի նախարարությունն իր աջակցությունը չի առաջարկել»:
Ս. Մամուլյանը նշեց, որ տոլման ըստ արժանվույն գնահատելն ու ներկայացնելը խիստ կարևոր է, հատկապես, երբ դրա թուրքական կամ ադրբեջանական ծագման մասին պաշտոնական մակարդակով խոսում է նույնիսկ Ադրբեջանի նախագահը: Սակայն, Մամուլյանի խոսքերով, նրանց վայրահաչոցները դադարեցին, երբ «Հայկական խոհանոցային ավանդույթների զարգացման ու պահպանման» ՀԿ-ն այս տարի կազմակերպեց տոլմայի փառատոն, որի մասին պատմող ռեպորտաժները պտտվեցին նաև «CNN»-ով:
«Դրանից հետո ոչ մի արձագանք, սպորտային լեզվով ասած` «նոկաուտի են ենթարկվել»,- ամփոփեց Սեդրակ Մամուլյանը:

Tolma, Armenian non-material heritage
Ministry of Culture has suggested the NGO of the “Protection and development of the Armenian Cuisine traditions” to present Tolma as Armenian non-material heritage, Sedrak Mamulyan, the head of the NGO reported the journalists today.
“Each year we celebrate almost all the ritual days with the dishes specific to that day. The Culture Ministry has never suggested its support.”
S. Manukyan mentioned that it is very important to present Tolma in a proper way, especially when even the Azerbaijani president speaks about its origin as being Azerbaijani. However, Mamulyan noticed that the stop spreading such nonsense when their NGO organized a Tolma Festival and the materials about it were circulated even by the CNN.