Նախագահն ընդունել է ԱՄՆ կոնգրեսականների պատվիրակությանը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը  նախօրեին ընդունել է ԱՄՆ կոնգրեսականների պատվիրակությանը, ովքեր Հայաստան են ժամանել ԱՄՆ-ից Աֆղանստան ճանապարհին:
Կոնգրեսականների պատվին տրված ընթրիքի ժամանակ Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ մեծապես կարևորում է ակտիվ շփումները ԱՄՆ կոնգրեսում Հայաստանի բարեկամների հետ, որոնց աջակցությունը տարիներ շարունակ էական նշանակություն է ունեցել Հայաստանում ժողովրդավարության կայացման և ամրապնդման, ինչպես նաև մեր տարածաշրջանում կայունության պահպանման գործում: «Օգտվելով այս պատեհ առիթից` ցանկանում եմ երախտիքի խոսք հայտնել բոլորիդ` անկախությունից ի վեր Հայաստանին հատկացվող ֆինանսական, մարդասիրական և տեխնիկական օժանդակությունը հնարավոր դարձնելու համար:
Այս տարի լրանում ԱՄՆ-ի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 20-ամյակը և ուրախ եմ, որ այդ հոբելյանը նշում ենք մեր երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացման լավագույն մակարդակի վրա»,-ասել է Նախագահ Սարգսյանը:
ԱՄՆ կոնգրեսականները կարևորել են Միացյալ Նահանգների և Հայաստանի միջև հարաբերությունների զարգացումը. «Ձեր նվիրվածությունը Հայաստանում մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության և օրենքի գերակայությանը օրինակ կարող է լինել շատ-շատերի համար»,-ասել է Դեյվիդ Դրայերը:
Հանդիպմանը քննարկվել են հայ-ամերիկյան հարաբերությունների զարգացմանն ու խորացմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ՝ ընդգծելով երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության ամրապնդման կարևորությունը:Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ նախագահի մամլո գրասենյակից:

Президент Армении принял делегацию конгрессменов США
Президент Армении Серж Саргсян накануне принял делегацию конгрессменов США, которые прибыли в Армению на пути из США в Афганистан.
Во время состоявшегося в честь конгрессменов ужина Серж Саргсян отметил важность активных контактов с друзьями Армении в Конгрессе США, чья поддержка на протяжении лет имела существенное значение в деле становления и укрепления демократии в Армении, а также в сохранении стабильности в регионе. «Пользуясь случаем, хочу высказать всем вам слова признательности за то, что сделали возможной выделяемую Армении со времени обретения независимости финансовую, гуманитарную и техническую помощь.
В этом году исполняется 20-летие установления дипломатических отношений с США, и я рад, что этот юбилей мы отмечаем на лучшем уровне развития отношений между двумя нашими странами»,- сказал президент С.Саргсян.
Конгрессмены США подчеркнули важность развития отношений между Соединенными Штатами и Арменией. «Ваша приверженность обеспечению в Армении прав человека, демократии и верховенства закона может быть примером для очень и очень многих», - сказал Дейвид Драер.
На встрече обсуждался широкий спектр вопросов, касающихся развития и углубления армяно-американских отношений, была подчеркнута также важность укрепления двустороннего и многостороннего сотрудничества.