Թուրքիան բուֆերային գոտի կստեղծի Սիրիայի սահմանին
Թուրքիան ցանկանում է Սիրիայի հետ սահմանին ստեղծել բուֆերային գոտի և այդ հարցը այս պահին արտահերթ կերպով քննարկման փուլում է:
«Ռոսբալտ.ռու»-ի փոխանցմամբ, վերջին օրերին Թուրքիայի գլխավոր շտաբը իրականացրել է տանկերի, հրթիռային համակարգերի և հրետանու տեղակայում սիրիական սահմանին:
Նշվում է, որ սիրիական զինված ուժերի հրամանատարությունը թուրքական սահմանից 30կմ հեռավորության վրա տեղակայել է 170 տանկ, իսկ Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը հայտարարել է, որ շուտով Դամասկոսը ստիպված կլինի վերանայել իր քաղաքականությունը Թուրքիայի հանդեպ:

Turkey will make buffer zone on Syrian border
If the Syrian regime acts in the way that Turkish Prime Minister Erdogan’s recent descriptions would suggest, Turkey will be declaring a de facto “buffer zone” in Syria.
NATO stands with Turkey. It strongly denounced the Syrian regime and stated that the shooting down of the Turkish plane was unacceptable.
On Saturday, Turkey will join its western allies in a UN-sponsored conference in Geneva to discuss Mr Assad's future. Britain and other western countries are increasingly convinced that Russia can finally be persuaded to support them in pushing for the Syrian president to step down.