ԼՂՀ պարի պետական համույթը համերգներ է անցկացնում Ֆրանսիայում
Հուլիսի 6-ից 14-ը Ֆրանսիայի Մարսել քաղաքի Գոմբերի ամրոցում անցկացվելիք պարի ազգագրական փառատոնին կմասնակցի նաև Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պարի պետական համույթը: Այս մասին տեղեկացնում է ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
«Փառատոնի շեմին` hուլիսի 2-ին, տեղի ունեցավ համույթի անդրանիկ ելույթը Վալանս քաղաքում: Միջոցառումը նաև առիթ հանդիսացավ, որպեսզի ներկայացվի «Արցախ. հայկական ավանդույթների և արվեստի այգի » գիրքը` նվիրված Արցախի անկախության 20 ամյակին: Դասախոսություններով հանդես եկան պատմաբան Կլոդ Մութաֆյանը և Ֆրանսիայում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը: Վերջիններս ներկայացրին Արցախի հարուստ մշակութային ժառանգությունը: Միջոցառմանը ներկա Վալանսի քաղաքապետ Ալեն Մորիսը իր վստահությունը հայտնեց առ այն, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը կարող է կարգավորվել միայն խաղաղ երկխոսության միջոցով և ազգերի ինքնորոշման սկզբունքի հիման վրա:
Միջոցառումը կայացավ հայկական կազմակերպությունների համակարգի (COADA) տնօրինության և Ֆրանսիայում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցչության նախաձեռնությամբ:
Հուլիսի 3-ին Ֆրանսիայի Վիլյորբան քաղաքի մշակութային կենտրոնի 700 տեղանոց լեփլեցուն դահլիճում տեղի ունեցավ Արցախի հանրապետության պարի պետական համույթի հերթական համերգը: Համերգին նախորդեցին պատմաբան` Կլոդ Մութաֆյանի և արվեստի պատմության մասնագետ` Տիգրան Կույումջյանի դասախոսությունները` Արցախի պատմության և մանրանկարչական արվեստի վերաբերյալ : Այնուհետև ելույթով հանդես եկավ Վիլյորբանի քաղաքապետ` Ժան-Պոլ Բրետը, որի հովանու ներքո կազմակերպվել էր միջոցառումը: Քաղաքապետը, մասնավորապես, նշեց Վիլյորբան քաղաքի և Արցախի միջև խորը մշակութային կապեր հաստատելու մտադրության մասին:
Միջոցառմանը ներկա էին տեղական ինքնակառավարման մարմինների պաշտոնական ներկայացուցիչներ, հայկական համայնքի անդամներ, լրագրողներ:
ԼՂՀ պարի պետական համույթի հաջորդ ներկայացումը կանցկացվի Էքս-ան-Պրովանս քաղաքում, որը Ստեփանակերտ քաղաքի հետ մտադիր է դառնալ քույր քաղաքներ»,- նշված է ԱԳՆ տարածած հաղորդագրությունում:

The Nagorno-Karabakh Republic State Dance Ensemble will participate in the scheduled for July 6-14 Festival of the Ethnographic Dance in the Castle Gombert in Marseille.
On the threshold of the festival, on July 2, the dance ensemble appeared on stage in Valence. The event gave rise for the presentation of the book “Artsakh: the Garden of the Armenian Traditions and Art” dedicated to the 20th anniversary of the independence of Artsakh. Historian Claud Mutafyan and the NKR Permanent Representative to France Hovhaness Gevorgyan delivered speeches introducing the rich cultural heritage of Artaskh. Mayor of Valence Alen Moris, who was present at the event, expressed confidence that the Azerbaijani-Karabakh conflict can only be settled via peace dialogue and on the basis of the principle of self-determination of the peoples.
The event was organized by the coordinating committee of the Armenian organizations COADA and on the initiative of the NKR Permanent Representative to France Hovhaness Gevorgyan.
On July 3, the NKR State Dance Ensemble gave a concert in Villeurbanne, in the full 700-seater hall of the city’s cultural centre. Before the concert historian Claud Mutafyan and specialist of art history Tigran Kuiumjyan delivered lectures on history and the miniature art of Artsakh. Then mayor of Villeurbanne Jean–Paul Bret, who patronized the event, made a speech. The mayor, in particular, noted that they plan to establish deep cultural relations with Artsakh.
The official representatives of the local authority and the Armenian community, as well as the journalists attended the event.
The next performance of the NKR State Dance Ensemble will take place in Aix–en-Provence, which is to become a sister city to Stepanakert, NKR MFA Press Service reports.