Մաշտոցի պողոտայի միջադեպի գործով հարուցվել է քրեական գործ
Նոյեմբերի 5-ին, ժամը 17.10-ի սահմաններում, «Ցեղակրոն» կուսակցության ղեկավար Շանթ Հարությունյանը իր մի խումբ կողմնակիցների հետ, մահակներով ու ձողերով զինված, փորձել են երթ կատարել Ազատության հրապարակից:
Ոստիկանության ներկայացուցիչները նրանց հորդորել են չխախտել հասարակական կարգը և ազատել Մաշտոցի պողոտայի երթևեկելի հատվածը, սակայն նրանք գրպաններից հանել են ինքնաշեն պայթուցիկներ և գետնին հարվածելով` սկսել են պայթեցնել, ապա մահակներով հարձակվել են իրենց կարգի հրավիրող ոստիկանների վրա:
Ոստիկանական վերակարգերին հաջողվել է կարճ ժամանակում վերականգնել հասարակական կարգը:
Ոստիկանություն բերման է ենթարկվել 38 անձ:
Փաստի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316 հոդվածի 2-րդ մասով և 185 հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով հարուցվել է քրեական գործ:
Բերման ենթարկվածներից 20-ը ձերբակալվել են՝ Հարությունյան Շանթ, Տերտերյան Աշոտ, Ավետիսյան Ավետիս, Պետրոսյան Տիգրան, Պողոսյան Ալեք, Պետրոսյան Լիպարիտ, Հովհաննիսյան Արմեն, Հարությունյան Հայկ, Վարդանյան Վարդան, Առաքելյան Միսակ, Մկրտչյան Դավիթ, Մարգարյան Ալբերտ, Գրիգորյան Անուշավան, Մխիթարյան Մխիթար, Ղազարյան Հովհաննես, Մնացականյան Սևակ, Մկրտչյան Վահե, Հովհաննիսյան Մկրտիչ, Հովիկյան Մանուկ, Մխիթարյան Արման, իսկ 18-ը ներգրավվել են որպես վկա:
Դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերված և առգրավված մահակներն ու ինքնաշեն պայթուցիկ փաթեթներն ուղարկվել են փորձաքննության:
Միջադեպի ընթացքում մարմնական վնասվածքներ են ստացել ոստիկաններ, որոնցից 4-ը ներկայումս ստացիոնար բուժման մեջ են:
Բերման ենթարկվածներից ու ձերբակալվածներից ոչ ոք մարմնական վնասվածք չի ստացել:
Հնարավոր այլ տուժածների մասին տեղեկությունները ճշտվում են:
Ձեռնարկվում են համապատասխան օպերատիվ-հետախուզական և քննչական միջոցառումներ միջադեպի այլ մասնակիցներին և դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:
Քննությունը վարում է ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչությունը:

По делу о беспорядках в Ереване возбуждено уголовное дело
Уголовное дело возбуждено в связи с произошедшим вчера столкновением между полицией и гражданскими активистами. Как сообщили в пресс-службе полиции Армении, возбуждено уголовное дело по ч.2 ст.316 (применение насилия против представителя власти) и п.1 ч.2 ст.185 (умышленные уничтожение или повреждение имущества, совершенные путем поджога, взрыва или иным общеопасным способом).
Согласно сообщению, были задержаны 38 человек, из них 20 арестованы, 18 - вовлечены в качестве свидетелей.
Арестованы – Шант Арутюнян, Ашот тертерян, Аветис Аветисян, Тигран петросян, Алек Погосян, Липарит Петросян, Армен Ованнисян, Айк Арутюнян, Вардан Варданян, Мисак Аракелян, Давид Мкртчян, Альберт Маргарян, Анушаван Григорян, Мхитар Мхитарян, Ованнес Казарян, Севак Мнацаканян, Ваге Мкртчян, Мкртич Ованнисян, Манук Овикян, Арман Мхитарян.
«Обнаруженные на месте дубинки и самодельные взрывные устройства отправлены на экспертизу. Следствие ведет следственное управление по особо важным делам главного следственного управления полиции Армении», - отметили в полиции.
«Полиция призвала Шанта Арутюняна и его сторонников воздержаться от противоправных действий, однако они не подчинились законным требованиям и, вооруженные дубинками и железными прутьями, попытались закрыть проезжую часть проспекта Маштоца. Участники акции также стали взрывать самодельные взрывные устройства, начиненные камнями», - заявили в пресс-службе полиции.