ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Արթուր Պողոսյանը այսօր մեկ անգամ ևս հաստատել է Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի ստեղծագործական կազմի՝ ս. թ. հունվարի 1-ից աշխատավարձերի 20%-ով բարձրացման մասին: Այս մասին Aysor.am-ի թղթակցի հարցմանը ի պատասխան հայտնել են ՀՀ մշակույթի նախարարության լրատվական բաժնից:
«Այսօր, ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Արթուր Պողոսյանն աշխատանքային հանդիպում է ունեցել Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի ստեղծագործական կազմի հետ: Հանդիպման ընթացքում Ա. Պողոսյանը խոսել է ՀՀ պարտադիր կենսաթոշակային համակարգի ներդրման հետ կապված մի շարք հարցերի շուրջ և տվել պարզաբանումներ:
Այնուհետև, նախարարի տեղակալը մեկ անգամ ևս հաստատել է Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի ստեղծագործական կազմի՝ ս. թ. հունվարի 1-ից աշխատավարձերի 20%-ով բարձրացման որոշումը և նշել, որ թատրոնի ֆինանսատնտեսական բաժնի կողմից կատարվող վերահաշվարկի ավարտից հետո ստեղծագործական կազմը կստանա ավելացված աշխատավարձը: Միևնույն ժամանակ, Ա. Պողոսյանը տեղեկացրել է, որ ս. թ. հուլիսի 1-ից «Հայաստանի Հանրապետության 2014 թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն նախատեսվում է մշակույթի ոլորտի աշխատողների աշխատավարձերի բարձրացում:
Ա. Պողոսյանը հայտնել է նաև, որ Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի ստեղծագործական և այլ ծրագրերի այլընտրանքային ֆինանսավորման հարցը կքննարկվի լրացուցիչ:
Հայտնում ենք, որ վերոնշյալ հարցերի վերաբերյալ թատրոնի տնօրինությունը ժամանակին և պատշաճ կերպով իրազեկվել է»,-ասված է նախարարության պատասխանում:
Հիշեցնենք, որ երեկ թատրոնի աշխատակիցները «Անուշ» օպերայի ներկայացման ժամին ոչ թե բեմ էին դուրս եկել, այլ միացել էին բակում Պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի դեմ բողոքի ակցիային:
Օպերային ներկայացման տոմսերը գնած հանդիսատեսը նույնպես ստիպված է եղել լքել դահլիճը։
Նրանք տեղեկացրել էին, որ իրենց աշխատավարձերից գանձել են պարտադիր կուտակային կենսաթոշակի 5 % վճարները։
Հանդիսատեսը ոչ միայն չէր դժգոհել, այլև ողջունել է անձնակազմի քայլը ծափահարություններով։ Ներկայացման տոմսերի գումարը վերադարձրել էին։

Alternative financing of Opera House staff to be discussed
The deputy culture minister of Armenia again confirmed today that salaries of the creative staff of National Academic Opera and Ballet Theatre after Spendiarian were raised by 20% in January 2014, the correspondent of Aysor.am was informed by the press service of Ministry of Culture.
“Deputy Culture Minister Arthur Poghosian today had a working meeting with the creative staff of National Opera and Ballet Theatre after A. Spendiarian. At the meeting A. Poghosian discussed issues related to the introduction of the compulsory pension system in Armenia and gave explanations.
Then the deputy minister confirmed once against the decision about raising the salaries of the theatre’s creative staff by 20% on January 1, 2014. He said that the staff will receive their increased salaries after the financial-economic unit of the theatre finishes the re-calculation. Arthur Poghosian also announced that it is planned to raise salaries of cultural workers on July 1, 2014 under the Law on the State Budget of the Republic of Armenia for 2014.
Arthur Poghosian also said that the issue of alternative financing of the creative and other programs of National Academic Opera and Ballet Theatre after Spendiarian will be discussed again.
The management of the theatre was informed about the abovementioned problems duly,” the ministry said.
We would remind you that yesterday the theatre actors did not appear on the stage for the performance of Anush opera – instead, they joined the protest against the compulsory accumulative pension scheme being held outside the opera house.
The audience also had to leave the theatre. The spectators did not express discontent, quite the opposite, they applauded the staff’s decision. Ticket prices were refunded.