Հայաստանում օտարերկրյա ներդրումների ծավալը չափազանց ցածր է լինելու
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությանը մոտ կանգնած «Հայկական Ժամանակի» աղբյուրները պնդում են, որ այս տարի Հայաստանում օտարերկրյա ներդրումների ծավալը չափազանց ցածր է լինելու, ինչը պայմանավորված է թե օբյեկտիվ և թե սուբյեկտիվ պատճառներով:
Օբյեկտիվ պատճառների շարքում նախարարության մասնագետները դասում են, օրինակ, հանքարդյունաբերության և կապի ոլորտներում մի քանի խոշոր ծրագրերով իրականացված ներդրումների ավարտը։ Իսկ սուբյեկտիվների շարքում նշվում են ներդրողների սպասողական տրամադրությունները Հայաստանից Եվրասիական տնտեսական միությանը անդամակցելու գործընթացի հետ կապված:
Պոտենցիալ ներդրողներին ՀՀ-ում ներդրումներ կատարելու հարցում էլ զսպել են նաև այս տարվա կեսից ՌԴ-ի տնտեսությունում արձանագրվող միտումները, իսկ ՀՀ տնտեսությունը չափազանց սերտ է ինտեգրված այդ երկրի տնտեսությանը: Ըստ սպասումների՝ այս տարվա ընթացքում օտարերկրյա ներդրումների ծավալը կարող 25-30 տոկոսով ավելի ցածր լինել, քան անցած տարի:

«Айкакан жаманак»: Объем иностранных инвестиций снизится
Источники в министерстве экономики Армении сообщили газете «Айкакан жаманак», что в этом году уровень объема иностранных инвестиций в Армению будет очень низким, что обусловлено как объективными, так и субъективными причинами.
«К числу объективных причин специалисты министерства относят, к примеру, завершение инвестиций, осуществляемых по нескольким крупным программам в области горнодобывающей промышленности и связи. В числе субъективных причин называется настроения Армении в ожидании инвесторов в связи с процессом вступления в Евразийский экономический союз.
Потенциальных инвесторов в вопросе вложения в Армению инвестиций сдержали также тенденции, отмеченные в экономике России во второй половине этого года, а экономика Армении тесно связана с экономикой РФ. Как ожидается, в течение этого года объем иностранных инвестиций снизится приблизительно на 25-30%»,– пишет газета.