Բակո Սահակյանը Ֆրեզնոյում ներկայացրել է ԼՂՀ արտաքին և ներքին քաղաքականությանը վերաբերող հարցեր
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը այցելել է Կալիֆորնիայի նահանգի Ֆրեզնո քաղաք: Արցախի նախագահը ծաղկեպսակներ է դրել քաղաքում կառուցվող 1915 թվականի Մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիրին, աշխարհահռչակ գրող Վիլյամ Սարոյանի հուշարձանին և հայ ազգային-ազատագրական շարժման նշանավոր գործիչ Սողոմոն Թեհլերյանի շիրիմին: Այս մասին հայտնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի
Նույն օրը նա այցելել է Հայաստանի Հանրապետության պատվավոր հյուպատոսություն և հանդիպել պատվավոր հյուպատոս Պերճ Աբգարյանի ու տեղի հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Հանդիպմանը քննարկվել են Արցախում տարբեր ծրագրերի իրականացման հետ կապված հարցեր: Նախագահն անդրադարձել է նաև ԼՂՀ արտաքին և ներքին քաղաքականությանը, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը և տարածաշրջանային գործընթացներին, ինչպես նաև պատասխանել ներկաների կողմից բարձրացված հարցերին:
Բակո Սահակյանը բարձր է գնահատել Ֆրեզնոյի հայ համայնքի ներդրումն Արցախին սատարելու գործում և հավելել, որ Ֆրեզնոն, լինելով կարևորագույն հայ գաղթօջախներից մեկը, շոշափելի դերակատարություն ունի Հայրենիք-Սփյուռք կապերի ամրապնդման, Սփյուռքում հայ ազգային ինքնության պահպանման, հայ-ամերիկյան հարաբերությունների զարգացման մեջ:
Նախագահին ուղեկցում էին փոխվարչապետ Արթուր Աղաբեկյանը, ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Սարգսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

President of NKR visits Fresno
President of the Republic of Artsakh Bako Sahakyan visited Fresno, California. He laid wreaths at a complex (under construction) to the Armenian Genocide victims, at the Monument to writer William Saroyan, and on the grave of  Soghomon Tehlirian, a prominent figure of the Armenian national liberation movement, the presidential press service said.
On the same day Bako Sahakyan met with Armenia’s Honorary Consul Berge Abgarian and members of the local Armenian community at the Honorary Consulate.
Issues relating to the implementation of various programs in Artsakh were discussed at the meeting. The president spoke about the foreign and domestic policies of the Nagorno Karabakh Republic, the Azerbaijani-Karabakh conflict settlement, and regional developments. He also answered the questions of those present.
Bako Sahakyan appreciated highly the contribution of Fresno’s Armenian community to the Artsakh support cause. He said that as an important Armenian community, Fresno plays a significant role in strengthening the ties between the Homeland and the Diaspora, preservation of the Armenian national identity, and development of Armenia-US relations.
The president was accompanied by Deputy PM of NKR Arthur Aghabekyan, Armenian Ambassador to the U.S. Tigran Sargsyan, and other officials.