Դավիթ Հարությունյան. Արտարժույթի փոխարժեքի տատանումների հարցով հարկավոր են փակ քննարկումներ և բաց որոշումներ
16/12/2014 19:33
Արտարժույթի փոխարժեքի տատանումների հարցով հարկավոր են փակ քննարկումներ և բաց որոշումներ: Այս մասին այսօր ԱԺ-ում լրագրողներին ասաց ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար, նախարար Դավիթ Հարությունյանը:
Նրա խոսքով` բնակչության համար արտարժույթի տատանման ռիսկերը հնարավոր են, օրինակ, արտարժույթով վարկերի վերադարձի հետ կապված, բայց բոլոր քննարկումները պետք է անել միայն այն բանից հետո, երբ փոխարժեքը կկայունանա:
«Բնականաբար, պատգամավորները հանդես կգան այդ հարցի վերաբերյալ քաղաքական հայտարարություններով, բայց վստահ չեմ, որ մասնագիտական դաշտում լուծումներ պետք է փնտրել հենց այստեղ»,- ասաց Դ. Հարությունյանը:

Д.Арутюнян: Обсуждения вокруг колебаний курса валюты должны быть закрытыми, решения – транспарентными
16/12/2014 20:10
Обсуждения вокруг колебаний валютного курса в Армении должны быть закрытыми, а решения – транспарентными. Об этом заявил сегодня журналистам в Национальном Собрании Армении руководитель аппарата правительства Армении, министр Давид Арутюнян.
По его словам, риски колебания курса валюты возможны для населения, к примеру, в связи с возвращением валютных кредитов, однако все обсуждения нужно провести после того, как стабилизируется курс.
«Естественно, депутаты выступят по данному вопросу с политическими заявлениями, однако не уверен, что профессиональные решения нужно искать именно здесь», - заявил Давид Арутюнян.