Այսօրվա դրությամբ ամեն ինչ թանկանում է, ամեն ինչ էլ հնարավոր է. Վարդան Այվազյան
Այս խնդիրը լուծելու համար ԱԺ են եկել ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը,  ՏՄՊՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանը և կառավարության այլ ներկայացուցիչներ: ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում,  անդրադառնալով դոլար-դրամ արտարժույթի տատանումներին,  ասաց ԱԺ տնտեսական մշտական հանձնաժողովի նախագահ, Հանրապետական խմբակցության  պատգամավոր Վարդան Այվազյանը:
«Կքննարկենք ու կհասկանանք, թե ինչ գործընթացներ են տեղի ունենում, թե որոնք են  իրավիճակի ելքերը»,- ասաց պատգամավորը:
Դիտարկմանը` մինչ այստեղ քննարկումներ են ընթանում, բանկերում դոլարը վաճառվում է 580 դրամով, Վ. Այվազյանը ուղղեց` ոչ թե 580, այլ՝ ավելի բարձր արժեքով:
«Այս պրոցեսների հետևանքով ամեն ինչ էլ հնարավոր է: Բանկային հաշիվ ունեցող ցանկացած քաղաքացու համար դրամական փոխանցումներ կատարելու առումով որևէ սահմանափակում չկա: Արտարժույթային շուկայում, սակայն, տեղի են ունենում խուճապային իրավիճակներ»,- նկատեց պատգամավորը:
Վ. Ավազյանն ընդգծեց, որ անկախ այս տատանումներից,  դոլարը կրկին իջնելու է, բայց թե երբ, նա դժվարացավ պատախանել: «Պետք է հասկանանք, թե ինչ գործիքակազմ օգտագործենք: Ենթադրություններով չեմ կարող խոսել, բայց որ իջնելու է` միանշանակ»,- ասաց նա` հավելելով, որ այլ հարցերի հետ կապված պետք է դիմել ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանին:
Հարցին` միակ պատասխանատուն Կենտրոնական բա՞նկն է,  ՀՀԿ պատգամավորը բացասական պատասխան տվեց՝ ասելով, որ ԿԲ-ն պատասխանատու է շուկայական ոլորտի ֆինանասկան մասով, իսկ շուկայական ոլորտի կարգավորման  պատասխանատուն են այլ կառույցները:
«Միայն ԿԲ-ն չէ, այլ՝ ՏՄՊՊՀ-ն, Կառավարության այլ համապատասխան մարմիններ»,- ասաց նա:
Հարցին, թե ինչո՞ւ մինչ օրս համապատասխան քայլեր չէին ձեռնարկվում,  Վ. Այվազյանը պատասխանեց. «Շատ բարդ հարց եք տալիս: Ինձ ասեք` արտարժույթն ինչո՞ւ է իջել: Չեմ կարող ասել: Հարևան երկրներում նույնպես իջել է դոլարի գինը»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով խանութներ փակվելուն` պատգամավորը նկատեց, որ դա բնական գործընթաց է, քանի որ այսօրվա դրությամբ ամեն ինչ թանկանում է. «Ամեն ինչ էլ հնարավոր է»:

Вардан Айвазян: На сегодняшний день все дорожает, все возможно
Депутат парламента от Республиканской партии Армении, председатель постоянной комиссии парламента по экономическим вопросам Вардан Айвазян, касаясь колебаний курса доллар/драм, заявил сегодня журналистам, что для урегулирования этой проблемы на внеочередном заседании присутствуют председатель Центробанка Армении Артур Джавадян, председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Артак Шабоян и представители правительства Армении.
«Обсудим и поймем, какие процессы происходят, каковы пути выхода из создавшейся ситуации», - сказал депутат.
На замечание о том, что пока здесь идут обсуждения в банках доллар продается за 580 драмов, В.Айвазян ответил: «Не за 580 драмов, а по более высокой цене».
«Вследствие этих процессов все возможно. В плане денежных перечислений для граждан, имеющих банковский счет, ограничений нет. На валютном рынке, однако, сложилась паническая ситуация», - отметил депутат.
В.Айвазян подчеркнул, что независимо от этих колебаний, курс доллара опять снизится, однако при этом депутат затруднился сказать когда. «Нужно понять какие инструменты мы должны использовать. Я не могу говорить, основываясь на предположениях, однако курс доллара однозначно снизится», - заявил он, отметив, что с этим вопросами нужно обратиться к председателю ЦБ Артуру Джавадяну.
На вопрос о том, кто несет ответственность за сложившуюся ситуацию, депутат РПА заявил, что ЦБ несет ответственность за финансовую часть рыночной сферы, а ответственность за регулирование рыночной сферы несут другие структуры.
«Ответственность несет не только Центробанк, но и ГКЗЭК и соответствующие органы правительства Армении», - сказал депутат.
На вопрос, почему по сей день не предпринимаются соответствующие шаги, Вардан Айвазян ответил: «Вы задаете очень сложный вопрос».
Касаясь закрытия магазинов, депутат отметил, что это естественный процесс, поскольку на сегодняшний день все дорожает, все возможно.