Ն. Զոհրաբյան. Դավութօղլուն խախտեց կանոնակարգը՝ «группа поддержки» բերելով Վեհաժողով
«Դավութօղլուի ելույթը ուղղակի զավեշտ էր՝ ժողովրդավարությունից, հանդուրժողականությունից, ռասիզմի ու ահաբեկչության դեմ պայքարից: Ընդ որում այդ ամենի մասին խոսում է մի երկրի վարչապետ, որտեղ էթնիկ ու կրոնական անհանդուրժողականությունը ամենացայտուն և խայտառակ դրսևորումներից է: Մամուլի ազատությունից խոսում է մի  երկրի վարչապետ, որտեղ ընդդիմադիր մամուլը իշխանությունների և գործող նախագահի մշտական ճնշումների տակ և որտեղ բանտերը լցված են լրագրողներով և  բլոգերներով»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը՝ մեկնաբանելով Թուրքիայի վարչապետի այսօրվա ելույթը Վեհաժողովում:
Պատգամավորի խոսքով` հասկանալով իր ելույթի զավեշտը` Թուրքիայի վարչապետը իր հետ նիստերի դահլիճ էր բերել, այսպես կոչված, «группа поддержки»՝ Ստրասբուրգում ապրող 100-ից ավելի թուրք երիտասարդների, որոնք տեղավորվել էին նիստերի դահլիճի օթյակներում, խախտում էին կանոնակարգը՝ ամեն զառանցանքանման ու զավեշտալի հայտարարությունից հետո ծափահարելով, ինչը ԵԽԽՎ կանոնակարգի խախտում է (օթյակներում նստած հյուրերը որևէ կերպ իրավունք չունեն միջամտելու կամ խանգարելու Վեհաժողովի աշխատանքներին ու ելույթներին):
Ն. Զոհրաբյանը նշեց, որ Դավութօղլուն ևս խախտեց ԵԽԽՎ կանոնակարգը, ինչը ենթադրում է, որ մեկ ժամանոց նիստի ընթացքում նա պետք է ելույթ ունենար առնվազն 30 րոպե, իսկ մնացյալ ժամանակը հատկացվում է հարցերին: Բայց քանի որ Թուրքիայի վարչապետը հրաշալի հասկանում էր, թե հարցերը ինչ բնույթի են լինելու, նա 50 րոպեն օգտագործեց իր ելույթի համար, իկ մնացյալ 10 րոպեն թողեց հարցերին, թեև այդպես էլ չկարողացավ խուսափել քննադատությամբ լի հարցադրումներից՝ Թուրքիայում տիրող հակաժողովրդական վիճակի, էթնիկ փոքրամասնությունների նկատմամբ ճնշումների, խոսքի ազատության խայտառակ պատկերի և այլնի մասով: Հայկական պատվիրակությունը, ցավոք, ժամանակի սղության պատճառով չկարողացավ նրան հարցեր ուղղել:
«Դավութօղլուն անգամ այդ հարցադրումներին պատասխան չուներ և ուղղակի բացահայտ դեմագոգիայով էր զբաղվում ՝ ինչ-որ սրտաճմլիկ  ու ուղղակի ծիծաղելի պատմություններ բերելով փախստական հղի կանանց մասին և այլն»,- ասաց նա:
Ինչ վերաբերում  է  Լեռնային Ղարաբաղի մասին Դավութօղլուի հայտարարությանը, ապա Ն.Զոհրաբյանը նշեց, որ  մեզ համար որևէ նորություն այդ հայտարարության մեջ չկար.
«Ակնհայտ է, որ ինչի մասին էլ խոսեր Դավութօղլուն՝ նորություն որևէ իմաստով չէր լինելու»:
Ի դեպ, Նաիրա Զոհրաբյանը տեղեկացրեց, որ Դավութօղլուի ելույթից հետո ֆրանսիական պատվիրակության երեք անդամ, օգտվելով վարման կարգից, իրենց բողոքը հայտնեցին առ այն, որ Թուրքիայի վարչապետը իրեն ուղղակի անհարգալից է պահել՝ միտումնավոր զրկելով պատգամավորներին իրեն հարցեր տալու հնարավորությունից և խախտել  է ԵԽԽՎ օրակարգը՝ իր հետ դահլիճ բերելով մարդկանց, ովքեր խանգարում էին նիստի բնականոն ընթացքը իրենց ծափերով.
«Ադրբեջանի և Թուրքիայի մեծ բարեկամ ԵԽԽՎ նախագահ Պեդրո Ագրամունտը փորձեց դեմոկրատ ձևանալ՝ ասելով, թե իր համար ևս անընդունելի էր Թուրքիայի վարչապետի պահվածքը, բայց ինքն իրեն իրավունք չվերապահեց խախտել Թուրքիայի վարչապետի խոսքի ազատության իրավունքը: Ահա այսպիսի թատերականացված միջավայրում անցավ Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուի ինքնահարցուպատասխանը»:

Наира Зограбян: Давутоглу нарушил регламент, приведя с собой в ПАСЕ «группу поддержки»
Выступление премьер-министра Турции Ахмета Давутоглу на заседании ПАСЕ просто походило на фарс, заявила Aysor.am член армянской делегации в ПАСЕ Наира Зограбян, комментируя выступление премьера Турции на заседании ПАСЕ.
«Выступление Давутоглу было просто фарсом – о демократии, толерантности, борьбе против расизма и терроризма. Об этом говорит премьер страны, где этническая и религиозная нетерпимость – из ярчайших и позорнейших проявлений. О свободе слова говорит премьер страны, где оппозиционные СМИ находятся под постоянным давлением власти и действующего президента, где тюрьмы полны журналистов и блогеров», - сказала Наира Зограбян.
По словам парламентария, осознавая всю абсурдность своей речи, премьер-министр Турции привел с собой в зал заседаний «группу поддержки» – более 100 представителей турецкой молодежи, живущих в Страсбурге, которые расположились в ложах зала заседаний и нарушали регламент ПАСЕ, аплодируя каждый раз после бредовых и лживых заявлений Давутоглу.
Кроме того, по словам Н.Зограбян, выступление премьер-министра Турции должно было длиться 30 минут, поскольку по регламенту остальное время предоставляется для вопросов. Однако, турецкий премьер, прекрасно понимая, какие вопросы могут последовать, использовал для своего выступления 50 минут, оставив на вопросы лишь 10 минут. Тем не менее, ему не удалось избежать острых вопросов о царящей в Турции антидемократической ситуации, давлении в отношении этнических меньшинств, позорной ситуации со свободой слова и т.д.
Что касается заявления Ахмета Давутоглу  о Нагорном Карабахе, то Наира Зограбян отметила, что ничего нового в этом заявлении не было.
«Ясно, что о чем бы не говорил Давутоглу, новостью в каком-либо смысле это не стало бы», - заявила она.
Наира Зограбян также сообщила, что после речи премьер-министра Турции три представителя французской делегации выразили свое недовольство в связи с тем, что Ахмет Давутоглу вел себя просто неуважительно – умышленно лишив парламентариев возможности задавать вопросы, и нарушил повестку ПАСЕ, приведя с собой в зал заседаний людей, которые мешали своими аплодисментами.