Հաշմանդամության կարգ ստանալու համար փորձաքննությունները լինելու են բացառապես փաստաթղթային կարգով
Հաշմանդամության կարգ ստանալու համար հիվանդությունների դեպքերի մասով սահմանվելու է բացառապես փաստաթղթային կարգով փորձաքննություն, այդ մասին Ազատության եթերում ասաց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ  Ասատրյանը:
«Այն բոլոր հիվանդության դեպքերը, որոնք անդառնալի կորստի են բերել կենսագործունեության սահմանափակման, սահմանելու ենք դրանց բացառապես փաստաթղթային կարգով փորձաքննությունը, որը, մեր վերլուծությունների գնահատմամբ, կազմելու է փորձաքննությունների 30-40%-ը, այդ պարագայում ուղղակի որևէ այլ գործողություն հնարավոր չի լինի, որովհետև եթե կա պատկերը, ապա կլինի համապատասխան որոշում», - նշեց նախարարը:
Նրա խոսքով՝ նաև հստակեցվելու է տարբեր գործող անձանց և մարմինների պատասխանատվությունների տարանջատումը այս գործընթացում, որը կնվազեցնի այս ոլորտում կոռուպցիոն ռիսկերը:
Բացի այդ, նախարարը քաղաքացիներին կոչ արեց, որպեսզի վերջիններս իրենց ակտիվ մասնակցությունն ունենան այս ոլորտում՝ փորձաքննության ընթացքում ներգրավելով իրենց անկախ բժիշկ-փորձագետին, նաև հասարակական կազմակերպություններին:
«Երբ մենք ախտորոշում ենք խնդիրը, հասկանում ենք, որ ունենք օրենսդրական խնդիրներ, այսինքն՝ հայեցողական լիազորություններ, և սրանք իսկապես պետք է հնարավորինս նվազեցվի, սահմանափակվի, որպեսզի որոշում կայացնող անձը չկարողանա նույն դեպքի վերաբերյալ նույն պայմաններում տարբեր որոշումներ կայացնել: Մյուս կողմից, մենք նաև պետք է ունենանք մեր քաղաքացիների համագործակցությունը այս ուղղությամբ», - եզրափակեց նա:

Заключения медико-социальной экспертизы для получения группы инвалидности будут выдаваться на основании документального подтверждения
25/07/2017 18:25
Будет установлен перечень заболеваний, в случае которых для заключения медико-социальной экспертизы необходимо только документальное подтверждение, заявил сегодня в ходе фейсбуковской пресс-конференции в эфире Радио Азатутюн министр труда и социальных вопросов Армении Артем Асатрян.
«Все те случаи заболеваний, которые привели к необратимой потере или ограничению жизнедеятельности, будут подвергаться экспертизе исключительно в документальном порядке. По нашим оценкам они составят 30-40% экспертиз, в таких обстоятельствах какие-либо другие действия будут невозможны, поскольку если есть картина, будет и соответствующее решение», - отметил министр.
По его словам, в этих процессах будут также разграничены ответственности различных действующих лиц и органов, что сократит коррупционные риски в сфере.
Кроме того, министр призвал граждан проявлять активность в этой сфере, привлекая к процессу экспертизы своих независимых врачей-экспетров, а также общественные организации.