Եթե ապրիլյան պատերազմին սահմանի ինժեներական կահավորվածությունը 30 տոկոս էր, այժմ այն 100 տոկոս է. ՊԲ գնդապետ
04/09/2017 14:43
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի օպերատիվ բաժնի պետ, գնդապետ Վիկտոր Առուստամյանն այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ եթե տոկոսային հարաբերակցությամբ ներկայացնելու լինի սահմանային ինժեներական կահավորվածություն վիճակը ապրիլյան պատերազմի օրերին և այսօր, ապա կարող է ասել, որ այն ժամանակ այդ թիվը եղել է գրեթե 30 տոկոս, այժմ հասել է 100 տոկոսի։
«Ներկա դրությամբ ինժեներական կահավորվածությունը հասցվել է կատարյալ վիճակի: Առաջին դիրքի խորությամբ աշխատանքները հասցված են 100 տոկոսի, աշխատանքներ են տարվում ավելի խորը պաշպանության ուղղությամբ», - ասաց Վիկտոր Առուստամյանը։
Նա ընդգծեց՝ զինատեսակների թարմացման հարցում հայկական կողմը բավական լուրջ առաջընթաց ունի.
«Արցախի Հանրապետության կառավարության և նախագահի կողմից արտաբյուջեի գումարներով ռազմական արդյունաբերությունը բավականին զարգացել է»։
Նա նշեց, որ թեև չի կարող հրապարակել, թե ինչ տեսակի զենքերով է հարստացել ռազմարդյունաբերությունը, բայց նշեց, որ դրանք բավականին լուրջ զենքի տեսակներ են։
Անդրադառնալով Թալիշի ուղղությամբ անվտանգության գոտու ստեղծմանը՝ Վ. Առուստամյանն ասաց, որ այնտեղ մեծածավալ ինժեներական աշխատանքներ են իրականացվում, ինչը թույլ չի տալիս Թալիշի ուղղությամբ հրաձգային զենքից կրակ արձակել։
Խոսելով այս պահին սահմանին տիրող իրավիճակի մասին՝ Վիկտոր Առուստամյանն ասաց, թե դիպուկահարներ են աշխատում հակառակորդի կողմից, ինչի հետևանքով, ցավոք, հայկական կողմը կորուստներ է ունենում։

После апрельской войны граница полностью оснащена инженерно-техническими средствами – полковник Армии обороны Арцаха
04/09/2017 15:56
Начальник оперативного отдела Армии обороны Республики Арцах, полковник Виктор Арустамян заявил сегодня в беседе с журналистами, что в настоящее время оснащенность границы инженерно-техническими средствами в процентном соотношении достигает 100%.
«На сегодняшний день инженерная оснащенность доведена до совершенного состояния. На глубине первой позиции работы выполнены на 100 процентов, проводятся работы по более глубокой защите», - сказал Виктор Арустамян.
Он подчеркнул, что армянская сторона достигла довольно серьезного прогресса и в вопросе пополнения Армии обороны новой военной техникой: «Правительство и президент Арцаха довольно развили военную промышленность за счет внебюджетных средств».
Полковник отметил, что хотя и не может назвать, какими конкретно видами вооружений пополнилась военная промышленность, однако, следует сказать, что это – довольно серьезные виды вооружений.
Касаясь создания зоны безопасности в направлении Талиша, В.Арустамян отметил, что здесь проводятся крупномасштабные инженерные работы, что не позволяет стрелять в направлении Талиша из стрелкового оружия.
Касаясь сегодняшней ситуации на границе, Виктор Арустамян заявил, что с азербайджанской стороны стреляют снайперы, в результате чего, к сожалению, армянская сторона имеет потери.