«Փոխգործակցություն 2017» զորավարժության ժամանակ «Իսկանդերի» գործնական կիրառություն չի լինի. Խաչատուրով
09/10/2017 11:41
Այսօր Հայաստանի տարածքում մեկնարկեց ՀԱՊԿ շրջանակներում պլանավորված ՀԱՊԿ միացյալ խմբավորումների ու հայ-ռուսական խմբավորման միացյալ զորավարժությունը:
«Սա լուրջ պլանավորված միջոցառում է, որը մաս է կազմում «Եղբայրություն-2017» զորավարժությունների: Այն մեկնարկել է Դոնի Ռոստովում, հետագայում Հայաստանում անցկացվել են զորավարժությունների հետախուզական՝ «Որոնում 2017» փուլը», -լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը:
Նրա խոսքով՝ ըստ զորավարժությունների սցենարներից մեկի, ՀԱՊԿ անդամ պետություններից մեկի տարածք են ներխուժել ահաբեկիչներ, որոնք ոչնչացվելու են միացյալ ուժերով:
Յուրի Խաչատուրովն ասաց, որ զորավարժությունն անցկացվում է ՌԴ հարավային ռազմական օկրուգի ղեկավարմամբ: «Հարց կառաջանա՝ ինչո՞ւ Հարավային ռազմական օկրուգի ղեկավարմամբ Հայաստանի տարածքում, որովհետև հնարավոր է՝ կիրառվեն խոցման այնպիսի միջոցներ, որոնք կան միայն ՌԴ-ում և դրանք կառավարել կարող են միայն ռուսները», - ասաց Խաչատուրովը:
Անդրադառնալով «Իսկանդերի» դիվիզիոնների հանարավոր կիրառմանը զորավարժություններին՝ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը նշեց, որ թղթի վրա պլանավորվում է ամեն ինչ, իսկ իրականում դրա գործնական կիրառում Հայաստանի դեպքում բարդ է, քանի որ տարածքը փոքր է: «Հանկարծ կթռչի Թուրքիա», - կատակեց Խաչատուրովը:
Նշենք, որ Օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժերն ամեն տարի անցկացնում են «Փոխգործակցություն» զորավարժությունը, որն այս տարի անցկացվել է օգոստոսին Ռուսաստանում: 2015-ին զորավարժությունը կրկին անցկացվել է Ռուսատսանում, 2014-ին՝ Ղազախստանում, 2013-ին՝ Բելառուսում, 2012-ին՝ Հայաստանում:

Юрий Хачатуров: Во время оперативно-стратегических учений «Взаимодействие-2017» ОТРК «Искандер» не будет применен на практике
09/10/2017 13:50
Сегодня в Армении стартовали оперативно-стратегические учения ОДКБ «Взаимодействие-2017».
«Это серьезно запланированное мероприятие, которое составляет часть военных учений «Боевое братство-2017». Они стартовали в Ростове-на-Дону, в дальнейшем в Армении были проведены учения разведывательных подразделений Вооруженных сил государств-членов ОДКБ «Поиск-2017», - заявил  генеральный секретарь ОДКБ Юрий Хачатуров в беседе с журналистами.
По его слова, согласно сценарию учений, на территорию одного из государств-членов ОДКБ вторглись террористы, которые должны быть уничтожены объединенными силами.
Юрий Хачатуров заявил, что учения проводятся под руководством командующего войсками Южного военного округа РФ, генерал-полковника Александра Дворникова.
«Возникнет вопрос, почему на территории Армении под руководством Южного военного округа? Поскольку, возможно, будут использованы такие средства поражения, которые есть только у РФ и управлять ими могут только россияне», - сказал Хачатуров.
Касаясь возможного применения во время учений ракетных дивизионов «Искандер», генеральный секретарь ОДКБ отметил, что на бумаге планируется все, однако в действительности применение этого ракетного комплекса на практике сложно в случае Армении, поскольку территория страны маленькая. «Вдруг полетит в Турцию», - пошутил Хачатуров.
Отметим, что оперативно-стратегические учения «Взаимодействие-2017» проводится ежегодно в рамках единого замысла оперативно-стратегического учения «Боевое братство-2017» коллективных сил оперативного реагирования (КСОР) Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ). В 2015 году они проводились в России, в 2014 году – в Казахстане, в 2013 году – в Беларуси, а 2012 году – в Армении.