ԵՄ-ն նախատեսում է 26 մլն դոլար տրամադրել Հայաստանին համայքների տնտեսական ծրագրերի իրականացման համար
Նոյեմբերի 13-ին Բրյուսելում ստորագրվելիք ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի արդյունքում Հայաստանը Եվրամիությունից ակնկալում է 26 մլն դոլարի չափով ֆինանսավորում համայնքերում տնտեսական ծրագրերի իրականացման և 54 մլն դոլարի չափով փոքր ու միջին ձեռնարկությունների զարգացման համար, լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեց ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Դավիթ Լոքյանը։
«ԵՄ-ի կողմից բյուջետային ելքերն ու ծախսային մասը կարգավորելու պահանջ կա։  Մենք այս միջոցները մեր համայնքերին ուղղելու խնդիրներ ունենք, և ԵՄ-ն մեզ համար չափորոշիչ է սահմանել, որոնք պետք է ֆիքսել համապատասխան ֆինանսական մուտքեր ունենալու համար», - նշեց նախարարը։
Դավիթ Լոքյանն ընդգծեց, որ բյուջետային պասիվ հսկողության խնդիր կա, որը գտնվում է նախարարության ուշադրության կենտրոնում։

Евросоюз предусматривает предоставить Армении на реализацию экономических программ в общинах 26 млн долларов
10/10/2017 14:38
В результате предусмотренного 13 ноября в Брюсселе подписания Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве с Евросоюзом, Армения ожидает получить от ЕС финансирование в размере 26 млн. долларов на реализацию экономических программ в общинах, а также 54 млн. долларов – на развитие малого и среднего бизнеса.
Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами министр территориального управления и развития Армении Давид Локян.
«ЕС представил требование относительно урегулирования поступлений и расходования бюджета. Мы сталкиваемся с проблемой в вопросе направления этих средств в общины, и ЕС установил для нас критерий, которые нужно зарегистрировать, чтобы иметь соответствующие финансовые поступления», - отметил министр.
Давид Локян подчеркнул, что есть проблема с бюджетным контролем, которая находится в центре внимания министерства.