Անվտանգության խորհուրդը կղեկավարի վարչապետը. ԱԺ-ն օրենք ընդունեց
Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց «Անվտանգության խորհրդի կազմավորման և գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը։ Դեմ էր միայն «Ելք»-ը։
Նախագծի համաձայն՝ Անվտանգության խորհուրդը պետական մարմին է, որը գլխավորում է վարչապետը: Անվտանգության խորհրդի անդամներն են վարչապետը, առաջին փոխվարչապետը, փոխվարչապետները, Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը, պաշտպանության նախարարը, արտաքին գործերի նախարարը, ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենը, ոստիկանության պետը, զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետը:
Անվտանգության խորհրդի՝ պաշտպանության ոլորտի քաղաքականության հիմնական ուղղություններին վերաբերող հարցերով որոշումներն ընդունվելու են Անվտանգության խորհրդի առնվազն 7 անդամի ձայնով, իսկ խորհրդատվական բնույթի որոշումները՝ նիստին ներկա անդամների ձայների մեծամասնությամբ:

Совет национальной безопасности возглавит премьер-министр Армении
Парламент Армении сегодня во втором и окончательном чтении принял проект закона «О формировании и деятельности Совета национальной безопасности. «Против» проголосовала только фракция «Елк».
Согласно проекту закона, Совет национальной безопасности – государственный орган, который возглавляет премьер-министр. В состав Совета национальной безопасности входят премьер-министр, первый вице-премьер, секретарь Совета национальной безопасности, министр обороны, министр иностранных дел, директор Службы национальной безопасности, начальник полиции, начальник Генштаба ВС Армении.
Решения по вопросам, касающиеся основных направлений политики в сфере обороны, принимаются минимум 7 голосами членов Совета национальной безопасности, а решения консультативного характера – большинством голосов присутствующих на заседании членов.