Կօժանդակենք բավարար ձայների քանակով, որպեսզի վաղը ՀՀ-ն ունենա վարչապետ. Վահրամ Բաղդասարյան
Վաղը ՀՀԿ-ն կապահովի ձայների բավարար քանակ, որպեսզի ՀՀ-ն վարչապետ ունենա, լրագրողների հետ ԱԺ ճեպազրույցում ասաց ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը։
«Մեն արել ենք հայտարարություն, մենք հավատարիմ ենք հայտարարությանը։ Նկատի ունենալով մեր ընդդիմադիր գործընկների քայլերը՝ մենք կօժանդակենք այն բավարար ձայների քնականով, որպեսզի ամսի 8-ին ՀՀ-ն ունենա վարչապետ», - նշեց նա։
Վ. Բաղդասարյանի խոսքով՝ իրենց ունեցած մտավախությունները չեն փոխվել. ՀՀԿ-ն շարունակում է մտահոգ մնալ ՀՀ արտաքին քաղաքականության վեկտորի փոփոխությամբ և անվտանգությամբ։
«Մնալով նույն դիրքորոշմանը՝ մենք այս իրավիճակը կարգավորելու համար քաղաքական որոշում ենք կայացրել, որպեսզի չխոչընդոտենք և օժանդակենք՝ ընտրվի վարչապետ։ Մենք խոսել ենք Փաշինյանի հետ, նա վստահ է, որ իր աշխատանքով կարող է այդ մտահոգությունները փարատել», - նկատեց նա։
Դիտարկմանը, թե արդյոք չի բացառվում, որ ՀՀԿ-ն դեմ քվեարկի Փաշինյանի ներկայացրած ծրագրին,  ՀՀԿ-ն ասաց, որ դեռևս ծրագիր չկա, երբ Փաշինյանն այն բերի, այդ ժամանակ էլ կքննարկեն։
«Մնացածի մասին քննարկում չենք ծավալել։ Այս իրավիճակում քաղաքական իրադրաթյունները ամեն րոպե փոփոխության ենք ենթարկվում», - նշեց նա։
Դիտարկմանը, թե  Էդմոն Մարուքյանը վստահություն է հայտնել, որ ՀՀԿ-ն կողմ է քվեարկելու նաև Փաշինյանի ծրագրին, Բաղդասարյանն ասաց.

Ваграм Багдасарян: Мы посодействуем тому, чтобы Армения имела 8 мая премьера
Фракция Республиканской партии Армении обеспечит завтра достаточное количество голосов для выборов премьер-министра, заявил сегодня журналистам руководитель фракции РПА Ваграм Багдасарян.
«Мы выступили с заявлением, и мы верны своему заявлению. Учитывая шаг наших оппозиционных коллег, мы посодействуем достаточным количеством голосов тому, чтобы Армения 8 мая имела премьер-министра», - сказал Багдасарян.
По словам В.Багдасаряна, у них все еще остается обеспокоенность, РПА продолжает беспокоить смена внешнеполитического вектора Армении и безопасность страны.
«Наша позиция остается прежней, но мы приняли политическое решение для урегулирования этой ситуации, чтобы не препятствовать и посодействовать избранию премьер-министра. Мы говорили с Николом Пашиняном, он уверен, что своей работой сможет рассеять наши опасения», - отметил он.
На замечание, не исключает ли он, что РПА может проголосовать против представленной Николом Пашиняном программы, депутат отметил, что пока программы нет, когда Пашинян представит ее, тогда и обсудят.
«Обсуждений по другим темам не было. В этой ситуации политическая обстановка меняется каждую минуту», - отметил он.
На замечание о том, что Эдмон Марукян выразил уверенность, что РПА также проголосует за программу Пашиняна, Багдасарян ответил: