ՀՅԴ խմբակցության քարտուղարի պաշտոնում Աղվան Վարդանյանին կփոխարինի Արմենուհի Կյուրեղյանը
ՀՅԴ խմբակցության քարտուղար կլինի Արմենուհի Կյուրեղյանը, լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց համանուն խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռոստամյանը։
Նա նաև անդրադարձավ Աղվան Վարդանյանի մանդատը վայր դնելու հետ կախված հրապարակումներին, մասնավորապես, ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի գնահատականին։
«Առաջին նախագահն է շատ ակտիվացել այդ թեմայի հետ կապված։ Մի բաժակ ջրում փոթորիկ են փորձում ստեղծել, բայց շատ պարզ բան է կատարվել։ Եթե սահամանադրության նախատեսված իրավունքի մասին են խոսում, ապա Աղվան Վարդանյանը հենց դա էլ արել է՝ իր համոզմունքով չի մասնակցել քվեարկությանը, իր խղճով առաջնորդվելով՝ վայր է դրել մանդատը», - նշեց Ռուստամյանը։
Նա նաև հիշեցրեց, որ Վարդանյանին կուսակցությունից հեռացնել ևս չի հակասում Սահմանադրությանը և դա արվել է կուսակցության ներքին կանոնակարգի համաձայն։
Դիտարկմանը, թե ո՞վ ԱԺ-ում կփոխարինի Աղվան Վարդանյանին, Ռոստամյանն ասաց, որ ցուցակում հաջորդը Ռուզաննա Առաքելյանն է ու դեռևս հստակ չէ՝ արդյոք նա կփոխարինի Վարդանյանին։

Арменуи Курегян заменит Агвана Варданяна на посту секретаря фракции АРФД
Пост секретаря фракции АРФ «Дашнакцутюн» займет Арменуи Курегян, заявил сегодня журналистам руководитель фракции АРФ «Дашнакцутюн» Армен Рустамян.
Он обратился также к публикациям в связи со сложением Агваном Варданяном депутатских полномочий, в частности озвученной первым президентом Армении Левоном Тер-Петросяном оценки.
«В связи с этой темой очень активизировался первый президент. Пытается поднять бурю в стакане воды, однако произошла очень простая вещь. Если говорят о конституционном праве, то Агван Варданян поступил именно так – он не участвовал в голосовании по своему убеждению и сложил депутатский мандат, руководствуясь совестью», - сказал Рустамян.
Он также напомнил, что исключение Аргвана Варданяна из партии также не противоречит Конституции и произведено в соответствии с внутренним уставом партии.
На замечание, кто заменит Агвана Варданяна в парламенте, Армен Рустамян отметил, что следующая в пропорциональном списке –