Այդ մեթոդները մեզ հին, բարի ժամանակներն են հիշեցնում. Ռուստամյանը՝ Փաշինյան-Մինասյան բանավեճի մասին (Տեսանյութ)
12/06/2018 12:53
Հ. Յ. Դաշնակցություն կուսակցությունը շարունակում է դեմ լինել պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի պարտադիր բաղադրիչին, և Արծվիկ Մինասյանը կառավարության նիստում իր տեսակետը հայտնել է ոչ միայն որպես նախարար, այլ արտահայտել է Դաշնակցության մոտեցումը, այսօր ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց ԱԺ Դաշնակցություն խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը՝ անդրադառնալով երեկ կառավարության նիստում Մինասյան-Փաշինյան բանավեճին։
«Պետք է հարգանքով մոտենալ միմյանց տեսակետներին», - նկատեց Ռուստամյանը։
Պատգամավորը հստակեցրեց, որ Դաշնակցությունը դեմ է պարտադիր բաղադրիչին առնվազն երեք պատճառով՝ նախ Դաշնակցությունը կողմ է սերունդների համերաշխության սկզբունքին, հետո՝ անձի սեփականության իրավունքին հակասում է պարտադիր բաղադրիչը և երրորդ պատճառն այն է, որ ժողովրդի սոցիալական վիճակը այնքան բավարար չէ, որ հավելյալ եկամուտներ անձը տրամադրի իր ապագայի համար։
«Մենք այս դիրքորոշումը պաշտպանել ենք, պաշտպանում ու կշարունակենք պաշտպանել», - նշեց պատգամավորը։
Անդրադառնալով նախարարի և վարչապետի միջև բուն բանավեճին՝ Ռուսատմյանն ասաց, որ կառավարությունը քաղաքական և կոլեգիալ մարմին է, որը չպետք է առաջ գնա միանձնյա որոշումներով։
«Վատ չի ձգտել համախոհության, բայց եթե կա տարակարծություն սկզբունքային հարցերի շուրջ, ապա ոչ ոք չի կարող որևէ մեկին ստիպել, որ նա քվեարկի, որովհետև մեծամասնությունն այդպես է ուզում։ Այդ մեթոդները մեզ հին, բարի ժամանակներն է հիշեցնում, որը մեզ համար անընդունելի է»

Эти методы напоминают нам о «старых добрых временах» – Рустамян о полемике между Пашиняном и Минасяном (Видео)
12/06/2018 13:21
Армянская революционная федерация Дашнакцутюн (АРФД) продолжает выступать против обязательного компонента накопительной пенсионной системы и Арцвик Минасян высказал на заседании правительства свое мнение не только как министр, но и позицию АРФ «Дашнакцутюн», заявил сегодня на брифинге в парламенте руководитель фракции АРФД Армен Рустамян, касаясь полемики Минасян – Пашинян во время заседания правительства.
«Нужно с уважением относиться к позиции других», - отметил Армен Рустамян.
Депутат уточнил, что АРФ «Дашнакцутюн» выступает против обязательного компонента как минимум по трем причинам: во-первых, АРФД за принцип солидарности поколений, во-вторых, обязательный компонент противоречит праву собственности граждан и третья причина – социальное положение народа не на том уровне, чтобы отчислять дополнительные взносы для обеспечения будущего.
«Мы защищали эту позицию, защищаем и продолжим защищать», - отметил депутат.
Касаясь самой полемики между министром и премьер-министром, Армен Рустамян заявил, что правительство – это политический и коллегиальный орган, который не должен руководствоваться единоличными решениями.
«Да, стремиться к единомыслию – неплохо, но когда есть разногласия по принципиальным вопросам, никто не может заставить другого проголосовать, поскольку этого хочет большинство. Эти методы напоминают нам о "старых добрых временах", что для нас неприемлемо», - подчеркнул Армен Рустамян.