Պաշտպանության բանակը բերվել է պատրաստության համապատասխան աստիճանի և պատրաստ է արձագանքել ցանկացած զարգացման. Դավիթ Բաբայան
02/07/2018 11:27
Արցախը հետևում է Ադրբեջանում այսօր մեկնարկած զորավարժություններին և պատրաստ է արձագանքել ցանկացած զարգացման, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը:
«Արցախում շատ հանգիստ տրամադրություն է, իհարկե, բանակը բերվել է պատրաստության համապատասխան աստիճանի և սա բնական է, որովհետև նույնիսկ, եթե բարեկամական հարևան երկրներում է զորավարժություն լինում, մյուս երկրների զինված ուժերը բերվում են պատրաստության այդ աստիճանին: Սա ընթացակարգ է: Առավել ևս, երբ մենք ունենք հակառակորդ, որը չի էլ թաքցնում իր նպատակաները», - ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Նա ընդգծեց, իհարկե, բանակը պետք է միշտ հզոր լինի, սակայն նմանատիպ մարտահրավերներին արձագանքելը միայն Զինված ուժերի խնդիրը չէ:
«Ճակատից բացի պետք է նաև ամուր թիկունք: Իսկ ամուր թիկունքը` միասնականությունն է»,- ամփոփեց Դ. Բաբայանը:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ հուլիսի 2-6-ը Ադրբեջանի Զինված ուժերը 20 հազար զինծառայողների ներգրավմամբ զորավարժություն կանցկացնեն: Դրանցում կներգրավվի մինչև 120 միավոր տանկ ու այլ զրահատեխնիկա, ավելի քան 200 տարբեր տրամաչափի հրթիռահրետանային կայանքներ, համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր ու ականանետեր, ինչպես նաև օդուժից մինչև 30 միավոր: Կխարկվի լայնամասշտաբ հարձակվողական գործողություն, զորավարժությունների ընթացքում կկիրառվի նաև մարտական կրակ:

Армия обороны приведена в надлежащую  степень боевой готовности и готова реагировать на любое развитие – Давид Бабаян
02/07/2018 12:47
Армия обороны приведена в надлежащую степень боевой готовности и готова реагировать на любое развитие – Давид Бабаян
В Арцахе следят за стартовавшими сегодня в Азербайджане военными учениями и готовы реагировать на любое развитие, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am пресс-секретарь президента Республики Арцах Давид Бабаян.
«В Арцахе очень спокойное настроение, конечно, армия приведена в надлежащую  степень боевой готовности и это нормально, поскольку даже если военные учения проходят в дружественных соседних странах, Вооруженные силы других стран приводятся в степень боевой готовности. Это установленная процедура. Тем более, когда мы имеем дело с противником, который даже не скрывает своих целей», - заявил Давид Бабаян.
Он подчеркнул, что армия всегда должна быть сильной, однако реагирование на подобные вызовы – не только задача Вооруженных сил.
«Кроме фронта нужен также крепкий тыл. А крепкий тыл – это единство», - резюмировал Давид Бабаян.
Ранее сообщалось, что со 2 по 6 июля ВС Азербайджана проводят широкомасштабные учения. К учениям привлечены до 20 тысяч личного состава военнослужащих, до 120 единиц танков и другой бронетехники, свыше 200 ракетно-артиллерийских установок разного калибра, реактивных систем залпового огня и минометов, до 30 единиц армейской и фронтовой авиации различного назначения. В ходе учений будет отрабатываться наступательная операция, предусматривается также проведение боевых стрельб с применением самых современных видов вооружения и военной техники.