Որևէ մեկը թող չմտածի, որ ես զանգում ասում եմ` էսինչին ձերբակալել, էսինչին բաց թողնել կամ հետապնդել. Փաշինյանը` Ալեքսանդր Սարգսյանի ընտանիքում ստուգումների մասին
09/07/2018 14:58
ԱԱԾ-ի առջև խնդիր չի դրվում, որ գնան ու խոշոր բացահայտումներ անեն, խնդիր է դրվում, որ պետք է լինի օրինականություն, Կենտրոնական հավաքակայանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն` անդրադառնոլվ վերջին շրջանում աղմկահարույց բացահայտումներին:
«Մարդկանց թվում է, թե կառավարությունում մենք ասում ենք` «ահա, այսօր մենք բերման ենք ենթարկում Ալեքսանդր Սարգսյանին և գնում են բերման ենթարկելու»: Այդպես չէ: Եղել է քաղաքացի, ով եկել դիմում է գրել ինձ, որ «ես այսպիսի պրոբլեմի առաջ եմ կանգնել, իմ ձեռքից այդ նկարները խլել են», ես մակագրել եմ ԱԱԾ: ԱԱԾ-ն հրավիրել է քաղաքացուն, նա հաղորդում է տվել հանցագործության մասին և գործին ընթացք է տրվել», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը` շարունակելով.
«Հետո ասում են` «վա՜յ, բռնեցին` ազատ արձակեցին»: Դա պետք էլ ավելի վստահություն ներշնչի, որ եթե կոնկրետ գործով կան կոնկրետ ապացույցներ, դա իրացվում է, եթե չկան ապացույցներ, չի իրացվում: Այսինքն՝ մարդկանց ձերբակալելն ինքնանպատա՞կ է: Կոնկերետ երկու դեպքով, երկու շատ հիմնավոր պարագայով բերման են ենթարկվել և երբ ստուգվել են փաստերը, այդ պահին ձերբակալելու որոշում կայացնելու կամ որևէ այլ կարգավիճակ տալու օրինական հիմք չի եղել: Որևէ մեկը թող չմտածի, որ ես զանգում ասում եմ` էսինչին ձերբակալել, էսինչին բաց թողնել կամ հետապնդել: Բոլոր գործողությունները պետք է լինեն հարյուր տոկոսանոց օրինական»:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց` իրենք չենք ասում` ում բերման ենթարկել ու ում ազատ արձակել.
«Օրենքն է ասում` ում բերման ենթարկել ու ում ազատ արձակել»:
Անդրադառնալով հարցին` հնարավո՞ր է ստուգումները հասնեն նաև ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի բնակարան, Փաշինյանն արձագանքեց.
«Եթե ցանկացած հետքաննություն կհասնի Սերժ Սարգսյանին, կհասնի, եթե պետք լինի, տուն կհասնի, ամեն տեղ էլ կհասնի: Բայց դա ոչ թե ես եմ որոշում, այլ՝ փաստերը, օպերատիվ տվյալներն ու ընթացակարգերը: Ես ձեզ կարող եմ երաշխավորել, որ Հայաստանի Հանրապետությունում ոչ մի անձեռնմխելի մարդ չկա»:

Пусть никто не думает о том, что я звоню и говорю, вот этого нужно задержать, а того отпустить или преследовать – Никол Пашинян о семье Александра Саргсяна
09/07/2018 17:21
Перед Службой национальной безопасности Армении не ставится цель пойти и сделать крупные разоблачения, ставиться задача – обеспечить законность, заявил сегодня в беседе с журналистами в Центральном сборном пункте премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Людям кажется, что в правительстве мы говорим «вот сегодня нужно подвергнуть приводу Александра Саргсяна, и идут подвергать приводу». Это не так. Ко мне обратился один гражданин, который написал, что оказался перед такой проблемой, у него отобрали картины»,  я поручил разобраться в этом Службе национальной безопасности. СНБ пригласило гражданина, который сделал сообщение о преступлении и делу был дан ход», - сказал  Пашинян.
«Потом говорят, «ой, подвергли приводу и отпустили». Это наоборот должно внушать больше доверия, что если по конкретному делу есть конкретные доказательства, то предпринимаются меры, если их нет, то не предпринимаются. То есть, задержание людей является самоцелью? Конкретно по двум случаям, на очень обоснованной основе был привод и проведены факты,  и на тот момент не было законного основания для принятия решения об аресте или придания какого-то статуса. Пусть никто не думает о том, что я звоню и говорю, вот такого-то нужно задержать, а этого отпустить или преследовать. Все действия должны быть на 100 процентов законными».
Никол Пашинян подчеркнул, что они не говорят, кого подвергнуть приводу, а кого отпустить.
«Закон говорит, кого подвергать приводу, а кого отпускать», - сказал он.
Касаясь вопроса, могут ли проверки дойти и до третьего президента Армении Сержа Саргсяна, премьер-министр отметил:
«Если расследование доберется до него, то доберется, если нужно, доберется и до дома, и куда угодно. Но это решаю не я, а факты, оперативные данные и процедуры. Я лишь могу гарантировать вам, что в Армении нет ни одного неприкасаемого человека».