Մինսկի խմբի համանախագահությունը չունի պարտադրելու մանդատ. Շավարշ Քոչարյան
Եթե բանակցային գործընթացում չկա առջընթաց, ապա դրա մեղավորները ոչ թե համանախագահներն են, այլ Ադրբեջանը, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը։
Նա ընդգծեց, որ բանակցային գործընթացի առաջընթացի համար կողմերի միջև վստահություն է պետք. «Վստահության համար նվազագույն անհրաժեշտ հիմքը այն է, որ կողմերն առնվազն չկրակեն»,- նշեց նա։
Խոսելով Արցախի՝ բանակցային սեղան վերադառնալու հավանականության մասին՝ Քոչարյանը նշեց, որ Ադրբեջանը դիմադրում է բանակցային սեղան Արցախի վերադարձին, ինչը փաստում է՝ Ադրբեջանը չի ցանկանում առաջընթաց բանակցային գործընթացում։
Քոչարյանը նաև ընդգծեց, որ Մինսկի խմբի համանախագահությունը չի կարող պարտադրել Ադրբեջանին չկրակել, քանի որ դրա մանդատն այլ է.
«Մինսկի խմբի համանախագահությունը չունի պարտադրելու մանդատ, դա միշտ պետք է հիշեցնենք։ Առ այսօր նրա մանդատն այլ բանում է՝ փորձել կողմերին դիրքորոշումները մերձեցնել և այնպես անել, որ համանախագահող երկրները չվերսկսեն ռազմական գործողությունները», - նշեց Քոչարյանը։

Посредники Минской группы ОБСЕ не могут заставить Азербайджан не стрелять – Шаварш Кочарян
Если в переговорном процессе нет прогресса, то виновны в этом не сопредседатели МГ ОБСЕ, а Азербайджан, заявил сегодня журналистам заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян.
Он подчеркнул, что для продвижения переговорного процесса нужно доверие между сторонами: «Минимальной необходимой основой доверия является то, чтобы стороны не стреляли».
Касаясь вероятности возвращения Арцаха за стол переговоров, Кочарян отметил, что  Азербайджан сопротивляется возвращению Арцаха за стол переговоров, что констатирует – Азербайджан не хочет продвижения в переговорном процессе.
Косчарян также подчеркнул, что сопредседательство Минской группы ОБСЕ не может заставить Азербайджан не стрелять, поскольку имеет другой мандат.
«У посредников Минской группы нет мандата к принуждению, об этом всегда нужно помнить. По сей день мандат МГ ОБСЕ состоит в том, чтобы сблизить позиции сторон и предотвратить возобновление войны», - сказал Шаварш Кочарян.