Փաստաբանը դիմել է ՀՔԾ-ին՝ թույլ տալ Խաչատուրովին մեկնել ՀԱՊԿ աշխատանքի. ՀՔԾ-ն հապաղում է պատասխանել
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի փաստաբան Միհրան Պողոսյանը միջնորդություն է ներկայացրել Հատուկ քննչական ծառայություն՝ խնդրելով թույլ տալ Խաչատուրովին մեկնել Մոսկվա աշխատանքի, Aysor.am-ին տեղեկացրեց Խաչատուրովի փաստաբան Միհրան Պողոսյանը։
Վկայակոչելով Քրեական դատավարության օրենսգիրքը՝ փաստաբանն ասաց, որ մեղադրյալի համար, ում նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել գրավը որևէ պարտականություն չի սահմանում։ Այդուհանդերձ, նույն օրենսգրքի 143-րդ հոդվածի 6-րդ մասով սահմանված է, որ եթե մեղադրյալը թաքնվել է քրեական վարույթն իրականացնող մարմնից կամ առանց թույլտվության մեկնել է այլ տեղանք, դատախազը դիմում է դատարան` գրավը պետության եկամուտ դարձնելու միջնորդությամբ:
«Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Յուրի Խաչատուրովը հանդիսանում է միջազգային կազմակերպության (ՀԱՊԿ) Գլխավոր քարտուղարը, ունի ամենօրյա և անհետաձգելի աշխատանքային պարտականություններ, որոնց չկատարումը կարող է հանգեցնել միջազգային կազմակերպության ընդհանուր աշխատանքների կազմալուծմանը, դրա միջազգային վարկի և հեղինակության անկմանը և այն, որ Յուրի Խաչատուրովը վարույթն իրականացնող մարմնի առաջին իսկ կանչով ներկայացել է, ինչպես նաև ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 143-րդ հոդվածի 6-րդ մասով նախատեսված անբարենպաստ հետևանքից խուսափելու համար, միջնորդություն ենք ներկայացրել ՀՔԾ, սակայն մինչ այս պահը որևէ արձագանք չունենք միջնորդության վերաբերյալ», - ներկայացրեց փաստաբանը։
Պողոսյանը նաև հավելեց, որ Խաչատուրովը վարույթն իրականացնող մարմնին հայտնել է իր գտնվելու վայրը և պարտավորվել է անհրաժեշտության ու նաև նախապես տեղեկացվելու դեպքում, ներկայանալ վարույթն իրականացնող մարմնին։
Մարտի 1-ի գործով Յուրի Խաչատուրովին մեղադրանքն առաջադրվել է Սահմանադրական կարգը տապալելու համար՝ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածի հատկանիշներով։ ՀՔԾ-ն միջնորդություն էր ներկայացրել Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ նրան կալանավորելու մասին։ Սակայն դատարանը, հաշվի առնելով ի պաշտոնե նրա համար սահմանված անձեռնմխելիության իրավունքից, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառել էր 5 մլն դրամ գրավը։
Aysor.am-ը փորձեց ՀՔԾ-ից մեկնաբանություն ստանալ խնդրի առնչությամբ, սակայն լրատվական ծառայությունից փոխանցեցին, որ ավելի ուշ կպատասխանեն հարցին։

Адвокат представил в Специальную следственную службу ходатайство с просьбой разрешить Юрию Хачатурову поехать на работу в ОДКБ
01/08/2018 17:48
Адвокат генерального секретаря ОДКБ Юрия Хачатурова – Мигран Погосян – представил в Специальную следственную службу Армении ходатайство с просьбой разрешить Юрию Хачатурову поехать на работу в Москву, сообщил Aysor.am адвокат Юрия Хачатурова Мигран Погосян.
Ссылаясь на Уголовно-процессуальный кодекс, адвокат отметил, что для обвиняемого, в отношении которого в качестве меры пресечения применен залог, не устанавливается каких-либо обязательств. Вместе с тем, ч.6 ст.143 этого же кодекса устанавливает, что если обвиняемый скрылся от органа, осуществляющего уголовное производство, или без разрешения выехал в другую местность, прокурор обращается в суд с ходатайством об обращении залога в доход государства.
«Учитывая то обстоятельство, что Юрий Хачатуров является генеральным секретарем международной организации (ОДКБ) и имеет ежедневные и неотложные обязательства, невыполнение которых может привести к дезорганизации общих работ международной организации, падению ее международного авторитета и рейтинга и то, что Юрий Хачатуров явился по первому же вызову осуществляющего производство органа, а также во избежание предусмотренных п.6 ст.143 Уголовно-процессуального кодекса неблагоприятных последствий, мы представили ходатайство ССС, однако до настоящего момента не получили ответа относительно ходатайства», - сообщил адвокат.
Погосян также добавил, что Хачатуров сообщил органу предварительного следствия свое местонахождение и обязался в случае необходимости и предварительного уведомления явиться в орган предварительного следствия.
Напомним, Специальная следственная служба Армении выдвинула обвинения против Юрия Хачатурова в рамках дела о разгоне демонстрации 1 марта 2008 года. Генсек ОДКБ обвиняется по ч.1 ст.300.1 УК Армении в том, что он по предварительному согласию с другими лицами свергнул конституционный строй. В суд первой инстанции направлено ходатайство о применении в качестве меры пресечения в отношении Юрия Хачатурова заключения под стражу.
Суд первой инстанции Еревана арестовал генсека ОДКБ Юрия Хачатурова, однако удовлетворил ходатайство о его освобождении под залог в размере 5 млн. драмов.
Корреспондент Aysor.am попытался получить комментарий Специальной следственной службы Армении, однако в пресс-службе заявили, что ответят на вопрос позже.