Այդպիսի բան՝ ճնշում, չի եղել, ես նրա հետ երբեք չեմ շփվել. Վալերի Պողոսյանը հերքում է ՀՔԾ պետի հայտարարությունը, որ Արմեն Գևորգյանը ճնշել է իրեն
06/08/2018 13:55
Սահմանադրական դատարանի նախկին անդամ Վալերի Պողոսյանը հերքել է Հատուկ Քննչական ծառայության պետի հայտարարությունը, թե ՀՀ նախկին նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Արմեն Գևրորգյանը իր եղբոր միջոցով ճնշում է գործադրել իր վրա։
«Նման բան չկա, դա նրանց (քննչական մարմնի) եզրակացությունն է», - «Ազատության» հետ զրույցում ասել է Պողոսյանը։
Նշենք, որ Հատուկ քննչական ծառայության պետ Սասուն Խաչատրյանը Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտարարել էր, որ Արմեն Գևորգյանը Սահմանադրական դատարանի անդամի վրա ճնշում է գործադրել, որպեսզի Սահմանադրական դատարանը հօգուտ Ռոբերտ Քոչարյանի որոշում կայացնի։ Ավելի ուշ ՀՔԾ-ն մանրամասնեց կատարվածը ու տեղեկացրեց, որ Գևորգյանի նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվել արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու համար։
«Ես ցուցմունք չեմ տվել, որ իմ կամ իմ եղբոր նկատմամբ ճնշում է գործադրվել», - ասել է Պողոսյանը։
Նա նաև տեղեկացրել է, որ ինքը Հատուկ քննչական ծառայությունում այս գործով մասնակցել է հարցաքննության որպես վկա, տվել է ցուցմունք։
Հարցին, թե կարելի՞ է նրա ցուցմունքից եզրակացնել, որ իր վրա ճնշում է գործադրվել, Պողոսյանը պատասխանել է. «Կախված է եզրակացնողից. մարդ կա՝ կարող է եզրակացնել, մարդ էլ կա՝ կարող է հերքի։ Օրինակ, Արմեն Գևրորգյանը կարող է հերքել։ Եթե Արմեն Գևորգյանը ինձ անձամբ, տեսներ, դեմ տար ատրճանակ, կասեի սպառնալիք է, բայց այդպիսի բան չի եղել։ Ես Գևրորգյանի հետ երբևէ չեմ հանդիպել, նրա հետ չեմ շփվել»։
ՀՔԾ հաղորդագրության մեջ նշվում էր նաև, որ Վալերի Պողոսյանի նկատմամբ Արմեն Գևորգյանը ճնշում գործադրել է նախագահի աշխատակազմում աշխատող նրա եղբոր միջոցով։
Հարցին, թե իր եղբայրը երբևէ նման միջնորդությամբ դիմե՞լ է իրեն, Պողոսյանը պատասխանել է. «Ոչ, նման բան երբեք չի եղել»։
Մյուս հարցին, թե իր եղբայրը երբևէ իրեն ասե՞լ է, որ նախագահականից ցանկանում են, որ ընտրությունների վերաբերյալ Քոչարյանին ցանկալի որոշում կայացվի, Պողոսյանը պատասխանել է. «Դա արդեն թողնենք նախաքննությանը»։
Պողոսյանը նաև հավելել է. «Էդ քննչական վարչությունը, որ իմ ազգանունը հրապարակել է, իմ անվտանգության մասին մտածե՞լ է, թե՞ ես էլ իրենց համար միջոց եմ, ոչ թե՝ մարդ»:

Ничего подобного, никакого давления не было, я никогда не общался с Арменом Геворкяном – Валерий Погосян опровергает заявление начальника Специальной следственной службы
06/08/2018 14:40
Бывший судья Конституционного суда Армении Валерий Погосян опровергает заявление начальника Специальной следственной службы Сасуна Хачатряна о том, что руководитель аппарата экс-президента Армении Армен Геворкян пытался оказать на него давление через брата.
«Ничего подобного нет, это их (следственного органа) заключение», - заявил Валерий Погосян в беседе с корреспондентом Радио «Азатутюн» (Радио Свобода).
Отметим, что начальник Специальной следственной службы Армении Сасун Хачатрян заявил в эфире Общественного телевидения Армении, что бывший вице-премьер, экс-руководитель аппарата президента Армении Армен Геворкян пытался оказать давление на судью Конституционного суда Армении Валерия Погосяна с тем, чтобы Конституционный суд принял решение в пользу Роберта Кочаряна.
Позднее Специальная следственная служба распространила сообщение о том, что в отношении Армена Геворкяна возбуждено уголовное дело по части 2-й статьи 332-й (Воспрепятствование осуществлению правосудия и следствию) Уголовного кодекса Армении.
«Я не давал показаний о том, что в отношении меня или моего брата было оказано давление», - сказал Валерий Погосян.
Он также сообщил, что был допрошен в Специальной следственной службе по этому делу в качестве свидетеля и дал показание.
На вопрос, можно ли из его показаний сделать вывод, что на него было оказано давление, Валерий Погосян ответил:
«Это зависит от того, кто делает вывод: есть люди, которые могут сделать такое заключение, есть люди, которые могут опровергнуть. К примеру, Армен Геворкян может опровергнуть. Если бы Армен Геворкян лично виделся со мной, припер бы меня к стенке, я сказал бы, что это угроза, но подобного не было. Я никогда не встречался с Геворкяном, никогда не общался с ним».
В сообщении Специальной следственной службы отмечалось также, что Армен Геворкян оказал давление на Валерия Погосяна через его брата, работавшего в аппарате президента.
На вопрос, обращался ли когда-либо его брат с подобной просьбой к нему, Валерий Погосян ответил: «Нет, подобного никогда не было».
На другой вопрос, говорил ли его брат когда-либо ему, что в аппарате президента хотят, чтобы относительно выборов было принято желательное для Роберта Кочаряна решение, Валерий Погосян ответил: «Оставим это уже следствию».
Валерий Погосян также добавил: «Интересно, когда это следственное управление публиковало мое имя, думало о моей безопасности или я для них просто средство, а не человек?»