Մի շարք սեզոնային բանջարեղենների գները տարօրինակ բարձր են. Գնում եմ ԿԲ նախագահի հետ գնաճի քննարկման. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
27/08/2018 13:28
Ահազանգեր կային, որ շուկան թանկ է, ուզում էինք համոզվել, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ով այսօր այցելել էր գումի շուկա՝ ծանոթանալու գյուղմթերքի գներին:
Նա ընդգծեց, որ վաճառողների հետ զրույցից պարզեց՝ տարբեր բացատրություններ կային, թե ինչու է գյուղմթերքը թանկ:
«Ահազանգեր կային, որ շուկան թանկ է, ուզում էի համոզվել: Հիմնականում համոզվեցի, որ օրինակ, պոմիդորի, վարունգի, սմբուկի ու մի շարք սեզոնային կարևոր բանջարեղենների գները, իսկապես, տարօրինակ բարձր են, և, ընդհանրապես, տարօրինակ է, որ այս սեզոնին ջերմոցային լոլիկ և վարունգ է հայտնվել շուկայում, որովեհտև Հայաստանում այս սեզոնին պետք է, որ դաշտի բանջարեղեն լինի», - նշեց Փաշինյանը:
Նա ընդգծեց, որ խնդիր կա, բայց պետք հասկանալ, թե խնդիրը որն է՝ ջրի բացակայությունը, թե այն,որ ջուր կա, բայց չարաշահումներ են տեղի ունենում. «Քանի դեռ հիմնավոր բան չկա, չեմ կարող պնդումներ անել»:

Цены на ряд сезонных овощей, действительно, странным образом высокие, иду к председателю ЦБ для обсуждения роста – Пашинян
27/08/2018 14:51
Поступали сообщения о том, что цены на рынке повысились и мы хотели убедиться в этом, заявил сегодня журналистам премьер-министр Армении Никол Пашинян, посетивший рынок ГУМ, чтобы ознакомиться с ценами сельскохозяйственной продукции.
Он подчеркнул, что во время общения с торговцами выяснилось, что есть различные объяснения повышению цен.
«Были сообщения о том, что цены на рынке высокие, я хотел в этом убедиться. В основном убедился, что цены на помидоры, огурцы, баклажаны и ряд других сезонных овощей, действительно, странным образом высокие. И вообще, странно, что в этот сезон на рынке появились выращенные в парниках огурцы и помидоры, поскольку в Армении сейчас должны продаваться овощи, выращенные в полевых условиях», - отметил Пашинян.
Он подчеркнул, что проблема налицо, однако нужно понять, в чем она заключается – в отсутствии оросительной воды или в том, что вода есть, но происходят злоупотребления. «Пока нет ничего конкретного, я не могу что-то утверждать», - сказал он.