Ես չեմ ասել, որ ծնողները չեն կարող գնել սև ու սպիտակ, ընդամենն ասել եմ, որ չի կարելի պարտադրել. Նախարարը՝ առևտրականներին
03/09/2018 12:27
Սա ազատության իրավունքի խնդիր է, կառավարության դիմաց հայտարարեց ՀՀ ԿԳ նախարար Արայիկ Հարությունյանը՝ անդրադառնալով առևտրականների այն մտահոգությանը, որ ԿԳ նախարարի հայտարարությունից հետո  իրենց առևտուրը վատացել է:
«Ես չեմ ասել, որ ծնողները չեն կարող գնել սև ու սպիտակ, ընդամենն ասել եմ, որ չի կարելի պարտադրել գնել սև ու սպիտակ: Ես բազմիցս պարզաբանել եմ, սա իրավունքի խնդիր է», - նշեց նախարարը:
Հիշեցնենք, որ այսօր առավոտից կառավարության շենքի դիմաց մի խումբ առևտրականներ բողոքի ակցիա են իրականացնում՝ պահանջելով վերանայել մաքազերծման գները: Նրանք նաև հայտարարել են, որ նախարարի կոչից հետո, համաձայն որի՝ դպրոցում սև ու սպիտակ համազգեստը պարտադրված չէ, իրենք վնասներ են կրել, քանի որ դպրոցի համար նախատեսված իրենց ներմուծած սև և սպիտակ հագուստը չի վաճառվել:

Араик Арутюнян: Я не говорил, что родители не могут покупать черно-белую форму, я всего лишь сказал – их нельзя заставлять
03/09/2018 13:26
Это вопрос права, заявил сегодня министр образования и науки Армении Араик Арутюнян перед зданием правительства, касаясь высказанной торговцами обеспокоенности относительно низких объемов продажи школьных форм из-за заявления министра образования и науки.
«Я не говорил, что родители не могут покупать черно-белую форму, я всего лишь сказал, что нельзя заставлять их покупать черно-белую форму. Я неоднократно объяснял, что это вопрос права», - отметил министр.
Напомним, сегодня с утра группа торговцев проводит акцию протеста перед зданием правительства Армении, требуя пересмотреть цены растаможки. Они также заявили, что из-за заявления министра образования и науки о том, что впредь черно-белая форма в школах будет необязательной, они понесли ущерб, поскольку привезенная к началу нового учебного года черно-белая одежда для школы плохо продавалась.