Ճապոնիան կթեթևացնի վիզայի պայմանները Հայաստանի քաղաքացիների համար
Հայաստանն ու Ճապոնիան ունեն բավականին լավ համագործակցություն ենթակառուցվածքների զարգացման, իրավական, բնական աղետների ռիսկերի նվազեցման ոլորտներում, այսօր լրագրողների համար Ճապոնիայի ԱԳ նախարար նախարար Տարո Կոնոյի հետ համատեղ հայտարարության ժամանակ ասաց ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը։
Նա շեշտեց, որ Ճապոնիայի քաղաքացիները Հայաստանի հետ ունեն արտոնյալ վիզային ռեժիմ:
«Հույս ունենք, որ մոտ ապագայում կունենանք Տոկիո-Երևան ուղիղ չվերթ», - ասաց ՀՀ ԱԳ նախարարը։
Իր հերթին արտգործնախարար Տարո Կոնոն նշեց, որ Ճապոնիան որոշել է թեթևացնել վիզայի պայմանները Հայաստանի քաղաքացիների համար:
«Մենք քննարկեցինք՝ ինչպես Հայաստանն ու Ճապոնիան կարող են ավելի սերտ համագործակցել։ Օրինակ՝ Ճապոնիան Հայաստանի հետ համագործակցելու է երիտասարդ դիվանագետների, փաստաբանների և այլ մասնագետների պատրաստման հարցում։ Ճապոնիան որոշել է նաև թեթևացնել վիզայի պայմանները Հայաստանի քաղաքացիների համար», - ասաց Տարո Կանոն։
Նրա խոսքով՝  Ճապոնիան այս ընթացքում առաջարկել է Կովկասյան նախաձեռնություն սկսել։
«Այն երկու հենասյուն ունի՝ օժանդակություն է տրամադրվելու մարդկային ռեսուրսների զարգացման համար, երկրորդը՝ ենթակառուցվածքների զարգացման ու բիզնես միջավայրի բարելավման համար», -  ասաց Ճապոնիայի արտգործնախարարը։

Japan to facilitate visa provision terms for Armenia’s citizens – Japanese FM
Armenia and Japan are successfully cooperating in development of infrastructures, reduction of risks of natural disasters, in legal spheres, Armenia’s Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan said at a joint press conference with Minister of Foreign Affairs of Japan Taro Kono.
He stressed that citizens of Japan have privileged visa regime with Armenia and voiced hope that in near future Tokyo-Yerevan direct flight will operate.
In his turn, Taro Kono noted that Japan has decided to facilitate visa provision terms for citizens of Armenia.
“We have discussed issues on closer cooperation between Armenia and Japan. For example, Japan will cooperate with Armenia in the sphere of preparation of young diplomats, attorneys and other specialists. Japan has also decided to facilitate visa provision terms for the citizens of Armenia,” the Japanese minister stressed.
He also said Japan has offered launching Caucasian initiative. “It has two milestones – support to the development of human resources and to the development of infrastructures and improvement of business environment,” Taro Kono said.