Մարտի 1-ի դեպքերի ժամանակ առաջնագիծը նոսրացված չի եղել, կրակելու հրաման էլ չի եղել. ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ
12/09/2018 14:37
ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանը խորհուրդ է տալիս 2008 թվականին առաջնագծում տեղի ուենցած դիվերսիոն փորձերը չկապել Մարտի 1-ի դեպքերի հետ։
«Առաջնագիծը նոսրացված չի եղել, ես, որպես օպերատիվ վարչության պետ, պատասխանատու եմ եղել մարտական հերթապահության կազմակերպման հետ կապված, կարող եմ ասել, որ տվյալ դեպքերի ու առաջնագծի անմիջական գործողություններն իրար հետ չկապել», - այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Արտակ Դավթյանն՝ անդրադառնալով երեկ ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանի հայտարարությանը, որն ասել, էր, թե բանակը ոչ միայն մասնակցել է Մարտի 1-ի դեպքերին, այլ կրակել է Մարտի 1-ին:
2007-ից 2009 թթ.-ին Արտակ Դավթյանը զբաղեցրել է Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի օպերատիվ վարչության պետ-գլխավոր շտաբի պետի տեղակալի պաշտոնը:
Արտակ Դավթյանն ասաց, որ մարտի հինգին Արցախի հատվածում ուենեցել են դիվերսիայի փորձ, որը կանխվել է։
«Հակառակորդը այն ժամանակ տվել է 10 կամ 12 զոհ, մենք ունցեել ենք 2 վիրավոր, դրանից հետո, օրինակի համար, մենք 2014-2015 թվականներին ունեցել ենք 80-ից ավելի գործողություններ սահմանին»,-ասաց նա։
Արտակ Դավթյանն ասաց, թե այդ դեպքերը կապել Մարտի 1-ի հետ՝  մի քիչ վիճելի հարց է։
«Սահմանը չի տուժել, չի թուլացել, իսկ գործողությունը, որը եղել է, կապել-չկապելը պետք է հարցնել հակառակորդին, թե չէ ենթադրություններ կարելի է անել»,-ընդգծեց նա։
ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետն ասաց նաև, որ Մարտի մեկին բանակը չի կրակել բնակարանների ուղղությամբ և, որ կրակելու հրաման չի եղել։

Во время событий 1 марта передовая линия надежно защищалась и армия не получала приказа стрелять – начальник Главного штаба ВС Армении
12/09/2018 16:52
Начальник Главного штаба Вооруженных сил Армении Артак Давтян призывает не связывать произошедшие в 2008 году на передовой диверсионные попытки с событиями 1 марта.
Касаясь вчерашнего заявления начальника Специальной следственной службы Сасуна Хачатряна о том, что из-за переброски войск передовая стала уязвимой, а армия не только участвовала в событиях 1 марта, но и стреляла, Артак Давтян заявил, что это не так.
«Передовая линия плотно защищалась, как начальник оперативного управления я был ответственен за организацию боевого дежурства, и могу сказать, что эти события и непосредственные действия на передовой не должны связываться друг с другом», - заявил  журналистам начальник Главного штаба ВС.
Артак Давтян занимал в период 2007- 2009гг. должность заместителя начальника Главного штаба ВС – начальника оперативного управления ГШ Вооруженных сил Армении.
Он сообщил, что пятого марта на участке линии соприкосновения с Арцахом произошла попытка диверсии, которая была предотвращена.
«Противник понес тогда 10 или 12 жертв, с нашей стороны были ранены двое, после этого, к примеру, мы в 2014-2015гг. имели на границе более 80 инцидентов», - сказал он.
Артак Давтян подчеркнул, что связывать этот инцидент с событиями 1 марта – спорный вопрос.
«Граница не пострадала, не была ослаблена, нужно спросить у противника, связывать или не связывать действие, которое произошло тогда, а предположения делать можно сколько угодно», - подчеркнул он.
Начальник Главного штаба Вооруженных сил заявил также, что 1 марта армия не стреляла в направлении жилых домов и приказа стрелять не получала.