Չի բացառում, որ ԱԱԾ տնօրենի և ՀՔԾ պետի հեռախոսային գաղտնալսման գործով հարցաքննության հրավիրվի նաև ՀՀ վարչապետը (Տեսանյութ)
26/09/2018 14:24
ՀՀ-ում որևէ մեկը չի կարող դառնալ ապօրինի գաղտնալսման զոհ, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ԱԱԾ տնօրենի և ՀՔԾ պետի հեռախոսային խոսակցությունը քննելու համար ԱԺ-ում ստեղծված հանձնաժողովի նախագահ Գևորգ Կոստանյանը։
«Մենք ընդունելի համարեցինք նաև այն հանգամանքը, որ քննարկման առարկա դարձնենք անգամ մինչ այս տեղի ունեցած ապօրինի գաղտնալսումները, հասկանալու, թե որքանով է մեր պետական ապարտը, օրենսդրական բազան հիմնավոր և բավարար ապահովելու մարդու սահմանադրական իրավունքի իրացումը», - ասաց Կոստանյանը։
Հարցին, թե արդյոք հարցաքննության կհրավիրեն ԱԱԾ տնօրենը, ՀՔԾ պետը ու նաև վարչապետը, Կոստանյանն ասաց.
«Տրամաբանական է, որ առնվազն այդ ձեր նշված անձինք ինչ-որ մի փուլում հրավիրվելու են հանձնաժողովի նիստին»։

Не исключается, что в рамках дела о прослушке разговоров директора СНБ и главы ССС будет приглашен также премьер – Геворк Костанян
26/09/2018 16:57
В Армении никто не может стать жертвой незаконной прослушки, заявил председатель парламентской комиссии по государственно-правовым вопросам и защите прав человека, Геворк Костанян в беседе с журналистами.
«Мы посчитали приемлемым также то обстоятельство, чтобы сделать предметом обсуждения также незаконно проведенные до этого прослушивания телефонных разговоров, чтобы понять, насколько наш государственный аппарат, законодательная база являются основательными и достаточными для обеспечения конституционного права», - отметил Геворк Костанян.
На вопрос, будут ли приглашены в рамках расследования на допрос в Следственную комиссию главы Службы национальной безопасности и Специальной следственной службы Армении, а также премьер-министр Никол Пашинян, Геворк Костанян ответил: