ՀՀԿ-ն պատրաստ է վարչապետի հետ երկխոսության, բայց դեմ է հրատապ զարգացումներին, հրատապ ընտրություններին. Էդուարդ Շարմազանով
28/09/2018 13:04
ՀՀԿ-ում երեկ հրավիրված գործադիր մարմնի նիստը չի հրավիրվել հատուկ հնարավոր արտահերթ ընտրությունները քննարկելու համար, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀԿ խոսնակ, ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը։
«ԳՄ նիստը հրավիրվել է ներքաղաքական, արտաքին քաղաքական հարցերը քննարկելու համար ու հատուկ արտահերթ ընտրությունների վերաբերյալ չի հրավիրվել նիստը», - ասաց նա։
Էդուարդ Շարմազանովն ասաց, որ ՀՀԿ-ն պատրաստ է քաղաքական երկխոսության։
«Բացառապես երկխոսության միջոցով ենք գտնում Հայաստանում քաղաքական օրակարգի ձևավորումը», - ասաց ՀՀԿ խոսնակը։
Նա շեշտեց՝ պատրաստ են երկխոսության, բայց՝ ոչ առճակատմանը։
«Բայց երկխոսության պատրաստ լինել չի նշանակում ընդունել հակառակ կողմի առաջարկը», - ընդգծեց ԱԺ փոխնախագահը։
Նա ասաց, որ ՀՀԿ-ն դեմ է հրատապ զարգացումներին, հրատապ ընտրություններին։
«Ես դեմ եմ ինքնալուծարմանը, որովհետև մի մարդու իշխանությունը պահելու համար չի կարելի լուծարել Ազգային ժողովը», - ասաց Է. Շարմազանովը։
Նա ասաց, թե մնացած հարցերով վարչապետը թող գա, առաջարկություն անի, խորհրդարանական ուժերով կքննարկեն։
«ՀՀԿ-ն երբեք որևէ քննարկումից չի փախել, ՀՀԿ-ն այս երկրում երկխոսության ավանդույթի ջատագովներից մեկն է եղել, մենք բոլոր հարցերում երկխոսության կողմնակից ենք, բայց ոչ երբեք նախապայմանների, ոչ երբեք ուլտիմատումների», - ասաց Էդուարդ Շարմազանովը։
Նա շեշտեց՝ ԱԺ հրտատապ ընտրությունների անհրաժեշտություն չկա։
«Բոլոր այն հեքիաթները, թե Ազգային ժողովն է խոչընդոտում, որ տնտեսական ներդրումներ լինեն, տնտեսական քաղաքականություն լինի, դա ոչ այլ ինչ է, քան հեքիաթ։ Առ այսօր նոր իշխանությունը ո՛չ տնտեսական քաղաքական ծրագիր է բերել, ո՛չ Ղարաբաղյան հարցով է փորձել ծրագիր բերել, բա ի՞նչ ծրագիր է եղել, որ Ազգային ժողովը մերժել է», - ասաց Ազգային ժողովի փոխնախագահը։

РПА готова к диалогу с премьер-министром, но против поспешных развитий и поспешных выборов – Эдуард Шармазанов
28/09/2018 13:52
Состоявшееся накануне заседание Исполнительного органа Республиканской партии Армении не было созвано специально для обсуждения возможных внеочередных парламентских выборов, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am пресс-секретарь РПА, вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов.
«Заседание Исполнительного органа было созвано для обсуждения внутриполитических и внешнеполитических вопросов, а не специально для внеочередных выборов», - сказал пресс-секретарь РПА.
Эдуард Шармазанов отметил, что РПА готова к политическому диалогу.
«Мы идем к формированию политической повестки в Армении исключительно политическим путем», - заявил Эдуард Шармазанов.
Он также отметил, что РПА готова к диалогу, но не конфронтации.
«Однако быть готовым к диалогу не означает принятие предложения противоположной стороны», - отметил Шармазанов.
Вице-спикер парламента заявил, что РПА против поспешных развитий, поспешных выборов.
«Я против самороспуска, поскольку для сохранения власти одного человека нельзя распускать парламент», - сказал Эдуард Шармазанов.
Он отметил, что по остальным вопросам премьер-министр может представить предложения и парламентские силы их обсудят.
«РПА никогда не избегала какого-либо обсуждения, РПА всегда была и остается сторонником традиции диалога в этой стране, но не предусловий, не ультиматумов», - заявил Эдуард Шармазанов.
Он отметил, что необходимости в поспешных выборах парламента нет.
«Все те сказки о том, что Национальной Собрание препятствует инвестициям в экономику, экономической политике – не более чем сказки. По сей день новая власть не пыталась представить ни экономической программы, ни программы по урегулированию карабахского конфликта. А что за программа была, которую отклонило Национальное Собрание?» - заявил вице-спикер парламента Армении.