Եկամտահարկի նվազեցումը հնարավոր է չհասցնենք իրականացնել մինչև հունվարի 1-ը. ՊԵԿ նախագահ
Հարկային օրենսգրքի փոփոխությունները կարող է հունվարի 1-ից չլինեն, այլ, ասենք, մայիսի 1-ից կամ հունիսի 1-ից, կառավարությունում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը։
«Քաղաքական գործընթացներն այնպիսի սրընթաց փոփոխությունների հանգեցրեցին, որ, այո՛, հնարավոր է՝ մենք հունվարի 1-ից փոփոխություն չունենանք, այլ ունենանք հուլիսի 1-ից», - ասաց նա։
Դավիթ Անանյանն ընդգծեց՝ եկամտային հարկի, ընդհանրապես, հարկային բեռի նվազեցման հետ կապված կառավարության դիրքորոշումը հստակ է։
Նշենք, որ Կառավարությունը մտադիր էր հունվարի 1-ից ուժի մեջ դնել Հարկային օրենսգրքի փոփոխությունները, որով առաջարկվում է բոլորի համար սահմանել 23 տոկոս եկամտահարկ՝ անկախ աշխատավարձի չափից։

Возможно, до 1-го января мы не успеем снизить подоходный налог – Давид Ананян
Изменения в Налоговый кодекс могут произойти не с 1-го января, а к примеру, с 1-го мая или 1-го июня будущего года, заявил сегодня в правительстве журналистам председатель Комитета государственных доходов Армении Давид Ананян.
«Политические развития привели к таким стремительным изменениям, что, да, возможно, у нас изменения будет с 1-го января, а с 1-го июня», - сказал он.
Давид Ананян подчеркнул, что у правительства есть четкая позиция относительно снижения подоходного налога, и в целом, налогового бремени.
Отметим, что правительство намерено было с 1-го января 2019 года ввести в действие изменения Налогового кодекса, согласно которым предлагается установить подоходный налог на уровне 23%, независимо от размера заработной платы.