Հայաստանն առաջարկում է երկարաձգել ԱԷԿ վերազինման համար տրամադրված $270 մլն ռուսական վարկի մարման ժամկետը
27/11/2018 14:32
Հայաստանի ֆինանասների նախարարությունը դիմել է ՌԴ ֆիննախին՝ առաջարկելով երկարաձգել ատոմակայանի համար տրամադրված ռուսական վարկի մարումը:
«Ռուսական կողմն էլ ունի այդ տրամադրվածությունը, որ մարումը պետք է հետաձգվի, որ ոչ միայն վարկի մարումը առանց խնդիր անցնենք, այլ նաև որոշակի էֆեկտ ստեղծվի մեր վերջնական սպառողների սակագների վրա», - այսօր լրագրողներին ասաց էներգետիկ ենթակառուցվածքների ու բնական պաշարների նախարարի պաշտոնակատար Գարեգին Բաղրամյանը։
Հիշեցնենք, որ ատոմակայանի աշխատանքը մինչև 2026 թ. երկարաձգելու համար Ռուսաստանը 2014 թ-ին Հայաստանին $270 մլն վարկ և $30 մլն դրամաշնոր էր տրամադրել: Միջոցները տրամադրվել են 15 տարի ժամկետով:
Գ. Բաղրամյանը նշեց, որ ԱԷԿ-ի վերագործարկումից հետո հնարավորություն կլինի էլեկտրաէներգիայի սակագնի նվազում։
«Եթե սովորաբար կայանը տվել է 2,4 մլրդ կվտ ժամ էլեկտրաէներգիա, վերազինման արդյունքում առնվազն 2,9 մլրդի կհասնենք: Այսինքն՝ մոտ 400 միլիոն կվտ ժամ ավել էլէներգիա կառաքի ատոմակայանը, որր մեծածախ սակագնի վրա ազդելու է: Արդյունքում նաև հնարավորություն է ստեղծվելու վերջնական սպառողի համար սակագնի նվազեցման», - նշեց Գ.Բաղրամյանը:

Armenia applies to Russian side to prolong $270 million loan pay-off received for nuclear plant upgrading
27/11/2018 14:49
Armenia’s Ministry of Finance has applied to the Russian Ministry offering to prolong the pay-off of the Russian loan provided for upgrading of the Armenian nuclear power plant.
“The Russian side has such intention too. They also think that the pay-off should be prolonged to avoid certain issues and to have an effect on final consumption tariffs,” acting energy infrastructures and natural resources minister Garegin Baghramyan told the reporters today.
In 2014 the Russian side has provided $270 million loan and $30 million grant for prolonging the activity of the Armenian nuclear power plant by 2026. The loan has been provided with 15-year pay-off term.
Baghramyan noted that after re-operation of the plant the electricity tariff may be reduced.
“If usually the plant produced 2.4 billion kWh, after the upgrading it will produce 2.9 billion, 400 million kWh more which in its turn will influence the wholesale tariffs. As a result an opportunity will be created for reducing the tariff for final consumers as well,” Baghramyan said.