Ծնողների կողմից կան բողոքներ. Արայիկ Հարությունյանը՝ դպորցում շախմատի դասավանդման մասին (Տեսանյութ)
Դեռևս հայտնի չէ՝ շախմատը կշարունակվի դասավանդվել դպրոցում, թե ոչ, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ ԿԳ նախարար Արայիկ Հարությունյանը:
«Ծնողների կողմից կան բողոքներ այս առումով ու քննարկվող առարկաների մեջ նաև շախմատը կլինի՝ բոլոր առարկաները կլինեն: Բոլորի ծրագրերը փոխվելու են», - ասաց նա:
Հարցին, թե հնարավո՞ր է, որ շախմատը հանվի դպրոցական ցանկից մասնագետների բացակայության պատճառով, նախարարն ասաց. «Ես նման բան չասացի»:
Խոսելով դպրոցում ուսուցիչների որակի մասին՝ նախարարը նշեց, որ կստեղծվեն մեխանիզմներ ու ժամանակի ընթացքում պրոֆեսիոնալները կմնան դպրոցում:

Issues of subjects, including chess to be discussed: minister
The issue of withdrawal of chess classes from schools will be discussed, education and science minister Arayik Harutyunyan told the reporters today.
“There are complaints from parents in this regard. All the subjects will be discussed. All the programs will be changed,” he said.
As to whether the chess will be withdrawn due to lack of specialists, Harutyunyan said, “I have not said such thing.”
Speaking about the level of professionalism of teachers, the minister said mechanisms will be created and during the time just professionals will stay in school.