Նախաքննական գաղտնիք է, թե Մարտի 1-ի գործում, բացի նախկին իշխանությունից, էլ ովքեր են ներգրավված. Մարուքյան
01/03/2019 11:24
Մեզ համար գարնան առաջին օր, 2008 թվականի մարտի 1-ից սկսած, դարձել է սգո օր, այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը։
«Հետևաբար հատուկ բաներ չկան, կան տարբեր ձևերով հարգանքի տուրք մատուցելու միջոցառումներ, որոնք և նախաձեռնում ենք, և մասնակցում, և աղոթում զոհերի համար։ Ամեն ինչ անում ենք, որպեսզի այլևս երբևէ Մարտի 1 չկրկնվի։ Իսկ դրա համար պետք է այնպիսի քաղաքական համակարգ կառուցել, որ այլևս երբևէ Հայաստանում չլինի նման բռնություններով իշխանության եկած ուժ, չլինի անպատժելիություն։ Իսկ հիմա մենք ունենք իրավիճակ, երբ այդ ամենը դետալավորված քննության առարկա է դառնում։ Մենք ուշադրությամբ հետևում ենք, որ թե՛ բացահայտվեն 10 սպանություններ կատարողները, թե՛ հանգամանքները՝ դրանք հրամանով են կատարվել, թե այլ կերպ», - ասաց քաղաքական գործիչը։
Էդմոն Մարուքյանը միաժամանկ նկատեց, որ չի կարող ասել՝ Մարտի 1-ի գործում, բացի նախկին իշխանությունից, էլ ովքեր են ներգրավված, քանի որ դա նախաքննական գաղտնիք է։

For us March 1 has become a day of mourning after the developments in 2008, head of the Bright Armenia faction Edmon Marukyan told the reporters today.
“There are no special things to be done today, but conducting events in the memory of the victims. We initiate, participate in such events, pray for them and do everything for such things never happen again. For it, it is necessary to build such a political system, which will not allow any force to come to power in Armenia through violence,” he said, adding that their force keeps under the limelight the March 1 case and expects revelation of the case, with all the details.
Marukyan said he cannot say who besides ex officials re involved in the March 1 case as it is a secret information in the phase of preliminary investigation.