Անկախ նրանից՝ կլինի ֆեյք, թե իրական մարդ, եթե գրառման մեջ հանցակազմ չկա, իրավապահներն անելիք չունեն. ԱԱԾ տնօրեն (Տեսանյութ)
04/04/2019 14:55
Ֆեյքերի դեմ պայքարը պետք է լինի շատ զգույշ ու մտածված, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանը:
«Եթե գրառումների մեջ՝ լինի ֆեյք, թե սովորականա անձ, չկա հանցակազմ, այդտեղ իրավապահ մարմինները որևէ գործունեություն իրականացնելու առիթ չունեն: Եթե կա հանցակազմ, այդ դեպքում ԱԱԾ-ն և մնացած իրավապահ մարմինները պարտավոր են արձագանքել և իրականացնել համապատասխան միջոցառումներ՝ կանխելու և բացահայտելու համար այդ երևույթը», - ասաց նա:
Թե ինչպես է պատկերացնում ֆեյքերի դեմ պայքարի միջոցները, Վանեցյանը չմանրամասնեց՝ պնդելով, որ վարչապետը ժամեր առաջ է հանձնարարել ուշադրություն դարձնել այս խնդրին ու վերջինս պետք է ուսումնասիրվի:
Հիշեցնենք, այսօր կառավարության նիստում վարչապետը հանձնարարել էր ուսումնասիրել և պատժել մանիպուլյացիաներ անող տնտեսվարողներին:

Независимо от того, фейковый пользователь или обычный человек, если в записи нет  состава преступления, правоохранителям делать нечего – директор СНБ
04/04/2019 16:01
Независимо от того, фейковый пользователь или обычный человек, если в записи нет состава преступления, правоохранителям делать нечего – директор СНБ
Борьба с фейками должна быть очень осторожной и обдуманной, заявил сегодня  журналистам директор Службы национальной безопасности Артур Ванецян.
«Если в записи, будь то фейковый пользователь или обычный человек, нет состава преступления, то правоохранительные органы не будут выполнять какие-либо действия. Но если есть состав преступления, то СНБ и остальные правоохранительные органы обязаны будут реагировать и осуществить соответствующие мероприятия, чтобы предотвратить и выявить это явление», - сказал Артур Ванецян.
Артур Ванецян не уточнил, какие средства будут использоваться для борьбы против фейков, отметив лишь, что премьер поручил обратить внимание на эту проблему и она должна быть изучена.
Напомним, сегодня премьер-министр Никол Пашинян на заседании правительства поручил изучить и наказать хозяйствующих субъектов, которые занимаются манипуляциями.