Արգենտինա մեկնող ՀՀ քաղաքացիները կարող են նաև աշխատել. Համաձայնագիրը հաստատվեց ԱԺ հանձնաժողովում
Այսօր Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը արտահերթ նիստում դրական եզրակացություն տվեց «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Արգենտինայի Հանրապետության կառավարության միջև արձակուրդի և աշխատանքի ծրագրի մասին» համաձայնագրին։ Այն վերջնական հաստատումը կստանա ապրիլի 16-ին մեկնարկելիք ԱԺ արտահերթ նիստում։
Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Գրիգոր Հովհաննիսյանը, ներկայացնելով համաձայնագիրը, տեղեկացրեց, որ դեռևս 2011-ին Հայաստանի և Արգենտինայի Հանրապետությունները մուտքի արտոնագրի ազատականացման պայմանագիր են ստորագրել, ինչի արդյունքում թույլ են տվել քաղաքացիներին առանց վիզայի մուտք գործել այդ երկրների։ Սակայն առանց վիզայի Արգենտինա գնացած քաղաքացիներն իրավունք չունեն իրենց գտնվելու ժամանակահատվածում կատարել վարձու աշխատանք։
Այդ հնարավորությունը ՀՀ քաղաքացիներին ընձեռելու համար էլ կառավարությունը խորհրդարանի դատին է ներկայացնում համաձայնագիրը։
«Այս գործիքը հնարավորություն կտա հիմնականում երիտասարդ մասնագետներին այցելությունների ժամանակ մինչև երեք ամիս տևողությամբ կատարել վարձու աշխատանք։ Ճիշտ է՝ շատ չեն այդ անձինք, բայց նրանք ուսման կամ կարճատև այցելության ընթացքում կարող են նաև աշխատել օրինական հիմքերով», - նշեց փոխնախարարը։
Պաշտոնյան վիճակագրական տվյալներ չներկայացրեց, ասաց՝ չունի, բայց նշեց, որ նրանք ուսանողներ են, ովքեր կարող են սովորելուն զուգահեռ նաև աշխատել։

Armenian National Assembly’s Foreign Relations Standing Committee has given positive assessment to the agreement between the governments of Armenia and Argentina about holiday and work there. The agreement will be finally approved on April 16 at the extraordinary sitting of the Armenian parliament.
Deputy foreign minister Grigor Hovhannisian briefing on the agreement said that still in 2011 Armenia and Argentina signed agreement on free visa regime after which the citizens of the two countries have been free to visit Armenia and Argentina without visas. But those visiting Argentina without visas are not allowed to work there.
To give the citizens of Armenia such opportunity the government submitted the agreement for the parliament’s approval.
“This tool will give an opportunity to particularly young specialists to work in Argentina while visiting that country till three month period on the legal basis,” the deputy minister said, adding that these are particularly students who may both work and study there.